DNEVNO.RS Danas slavi 66. rođendan, a nekada je izgledao ovako (FOTO)

Ima gradova koji su toliko stari da se ne može sa sigurnošću tvrditi kada su nastali. Ipak, Novi Beograd nije takav grad. On tačno zna datum svog rođenja - 11. aprila 1948! Želimo mu srećan rođendan!

Od „spavaonica” do modernog poslovnog centra Novi Beograd je prešao dug put. Pravljen po metodi „obezbedimo što većem broju ljudi krov nad glavom” vremenom je postao mnogo više o čemu svedoče i fotografije u ovom tekstu.

Novi Beograd, nekad i sad: Blok 29. oko 1978. i 2012. godina.

Novi Beograd se nalazi na levoj obali Save. Administrativno, njegov severoistočni deo počinje na desnoj strani Dunava, malo pre ušća Save u Dunav. Nalazi se severozapadno od „starog” Beograda, sa kojim je spojen putem nekoliko mostova.

Zvanično, on je dom za preko 217.000 stanovnika koji su, ranije ili kasnije, na ovaj prostor došli.

Novi Beograd, nekad i sad: Raskrsnica Bulevara Milutina Milankovića i Tošinog bunara

Novi Beograd je počeo da se gradi još u međuratnom periodu, tridesetih godina, ali je ekspanziju urbanog dela grada, zaustavio rat.

Stambeni objekti koji su među prvima izgrađeni na Starom sajmištu, za vreme rata su dobili mnogo zlokobniju funkciju – pretvoreni su u logore.

Novi Beograd, nekad i sad: Blok 21

Tri godine nakon završetka Drugog svetskog rata, 11. aprila 1948. omladinske radne brigade započele su izgradnju Novog Beograda.

Samo tokom prve tri godine igradnje, više od 100.000 radnika i inženjera iz cele Jugoslavije je radilo na izgradnji. Radničke brigade sačinjene od stanovnika dovedenih iz seoskih područja su obezbeđivale većinu radne snage. Čak su i srednjoškolci i studenti učestvovali u izgradnji.

Novi Beograd, nekad i sad: Blok 38

Radnici nisu imali potrebnu mehanizaciju, pa je mešanje betona i nošenje peska rađeno ručno, dok su konjske zaprege korišćene samo za dizanje izuzetno teškog tereta.

Prve zgrade za stanovanje su bili paviljoni blizu Tošinog bunara. Kompleks Studentskog grada je izgrađen u isto vreme da bi se zadovoljile stambene potrebe studenata rastućeg Univerziteta u Beogradu koji su dolazili iz svih delova Srbije.

Novi Beograd, nekad i sad: Hotel Jugoslavija i Bulevar Nikole Tesle krajem šezdesetih i 2013.

Genreacije su se smenjivalje u ovoj „betonskoj džungli”, ali je ona vremenom zadobila mnogo humanih karakteristika, pa su i Novobeograđani razvili osećaj pripadnosti ovoj opštini.

Nadimci „Novak” ili „Novać” svedoče o tome.

Zapis o izgradnji Novog Beograda