Domaćinsko ‘prevaspitavanje’ – Pročitajte kako je srpski vojvoda u sred Beograda išamarao Čerčila

Između legendarnih beogradskih mesta, od „Zlatnog burenceta“ do „Grčke kraljice“ nekada su se događali svi bitni varoški događaji, a jedan od njih ostao je između velegradskog predanja i gradskih legendi.

Dogodio se pre oko jednog veka, a Dragan Perić, hroničar ovdašnji, pomogao nam je da uobličimo sliku nekadašnjih dogodovština.

Priča počinje u „Zlatnom burencetu”, kafani koja je nastala na usponu između Zelenog venca i Terazija, u Prizrenskoj ulici, još 1876. godine. Naziv kafane nije se menjao od tog doba, ali se promenila kuća u kojoj se prvobitno kafanče ugnezdilo, pa je ovo zdanje u kojem se kafana nalazi na ovom mestu od tridesetih godina prošlog veka.

Četničko „burence”

– Ovo je bio nezvanični četnički štab u doba Prvog i Drugog balkanskog rata. Svako važno udruženje imalo je svoju kafanu, pa su tako komite vojvode Vuka sedeli u „Crnom konju” na tadašnjoj Varoš kapiji, odnosno u današnjoj Pop Lukinoj ulici. Među redovnim gostima „Burenceta” bio je i Voja Tankosić, jedan od članova „Crne ruke” koji su zaverenički smenili poslednji bračni par iz porodice Obrenović i vratili Karađorđeviće – priča za „Beogradske priče” Novosti Dragan Perić.

Za to vreme vezana je jedna urbana anegdota, koju Perić prepričava.

U doba Drugog balkanskog rata, koji je Srbija vodila sa Bugarima, 1913. godine, jedan engleski novinar je pisao veoma ružan tekst o Srbima.

– Kada kažem „ružan”, ne mislim neobjektivan ili nepristrasan, već krajnje negativan, sa svom strašću koju stranac može da surva na nepoznatu naciju. Voja Tankosić je, navodno, pročitao tekst, i obećao je da će „išamarati novinara ukoliko ga ikada sretne”. Nije bio ni svestan da će, na kraju, tako i biti – objašnjava Perić.

Posle balkanskih, a pre Prvog svetskog rata, „Zlatno burence” je bilo na istom mestu gde je danas, a tamo su nastavljali svoje kafansko „ratovanje” surovi vojnici.

Kako je Voja Tankosić sedeo tamo veoma često, jednom je do njega dotrčao zajapureni glasonoša i obavestio ga kako je u „Grčkoj kraljici” „onaj” engleski novinar koji je pisao ružno o Srbiji.

– Istina je bila u tome da je britanski putnik bio na proputovanju kroz naš grad i da je ovde došao „Orijent ekspresom” idući dalje, ka Istanbulu. Voz je u Beogradu pravio veliku pauzu, jer je trebalo obnoviti zalihe neophodne za dalje putovanje, tako da su putnici dobili desetak sati za razgledanje grada. „Naš” novinar je u Knez Mihailovoj ulici naišao na „Grčku kraljicu” i rešio da u njoj proboravi neko vreme – objašnjava Perić, a prenose Novosti.

„Domaćinski” šamari

Besni Voja Tankosić je, navodno, otrčao do popularne kafane, tamo pronašao Engleza, zatim mu je „razvukao” dva šamara, po starom, srpskom, „domaćinskom” običaju.

– Novinar o kojem pripovedam ovu priču kasnije je dobio vitešku titulu, pa su ga u Velikoj Britaniji zvali „ser”, a posle titule su izgovarali i njegovo puno ime i prezime – Vinston Čerčil – priča Perić.

Voja Tankosić je, kao ogroman broj Srba iz njegovog vremena, poginuo u Prvom svetskom ratu. Otišao je u večnost 1915. godine.