Koliko zaista znate o DESPOTOVOJ KAPIJI I KULI? A, kad god ste na Kališu, prođete tuda!

Kapija i kula koje nose ime po jednom od najvećih srpskih vladara koji je pokušao da ostavi neizbrisiv pečat na panorami Belog grada. Tada je Beograd prvi put postao prestonica naše države, a velelepni dvor koji je on izgradio važio je za najlepši u Evropi. Nažalost, danas o tome svedoče samo ruševine.

 

Foto: Dnevno.rs/Petar Marković

Kada se na prostor Gornjeg grada dolazi iz pravca Zoološkog vrta, dolazi se do najautentičnijeg srednjevekovnog ambijenta Gornjeg grada – Despotove kule i Despotove kapije.

Despotova kapija ili Kapija Despota Stefana Lazarevića često se naziva i Istočnom gornjogradskom kapijom.

U srednjem veku, kada se na prostoru Gornjeg grada nalazio velelepni dvorac Despota Stefana, ova kapija je predstavljala glavni ulaz u Beogradsku tvrđavu. Zajedno sa severoistočnim bedemom predstavlja najbolje očuvani segment srednjovekovnog Gornjeg grada iz prve polovine 15. veka.

 

Foto: Dnevno.rs

Despotova kapija je jedina kapija Beogradske tvrđave koja je jedina očuvana u svom prvobitnom obliku. Ona je specifična i po tome što se nalazi u sklopu dvostrukih bedema, pa se sastoji iz dve kapije, unutrašnje i spoljašnje. 

Unutrašnja kapija je imala odbrambeni balkon – mašikulu, ispod koje se nalazila niša za ikonu zaštitnicu grada. Samoj kapiji se pristupalo preko pokretnog mosta koji je bio postavljen iznad jarka koji je imao odbrambenu funkciju. 

 

Foto: Dnevno.rs

Pored kapije se nalazi masivna kula koja se izdvaja kao vertikalni akcenat u prostoru.

Despotova kula se nalazi u sklopu Despotove kapije na severoistočnom bedemu tvrđave. Sagrađena je u 15. veku, za vreme vladavine despota Stefana (između 1404-1427), kao i Despotova kapija. Često se naziva i Dizdareva kula jer je u drugoj polovini 18. veka u njoj stanovao dizdar – zapovednik Tvrđave.

U neposrednoj blizini kule, 1981. godine je podignut spomenik despotu Stefanu.

Dizdareva kula je teško stradala u bombardovanju Beograda 1915. godine i delom je rekonstruisana 1938. godine. Krajem sedamdesetih godina prošlog veka na kuli je rekonstruisano krunište sa zupcima.

U Dizdarevoj kuli danas se nalazi Opservatorija astronomskog društva „Ruđer Bošković“, a teleskopi koji se nalaze na njenom vrhu predstavljaju posebnu atrakciju za sve posetioce.

 

Foto: Dnevno.rs

* Dopala vam se ova priča? Lajkujte nas na Facebook-u i vaša dnevna doza istorijskih zanimljivosti stiže!