Zaboravljeno groblje – Kada hodate centrom Beograda gazite po leševima?! (FOTO)

Mislite da dobro poznajete Beograd? Gde se nalazi ovo mesto? Prošli ste tuda stotinu puta, ali da li ga prepoznajete?!

Na Tašmajdanu se od 1826. godine nalazilo Staro groblje, kada je knez Miloš naredio da se dotadašnje varoško groblje preseli sa Zelenog venca na tadašnju „daleku periferiju” koju je činio Tašmajdan, pišu Novosti.

Najstarije srpsko groblje pokrivalo je deo sadašnje ulice Maršala Birjuzova, a današnja Brankova nosila je naziv Grobljanska. Tašmajdansko groblje prostiralo se od Takovske ulice do današnje ulice Starine Novaka i nije prelazilo na prostor ispod današnjeg Pravnog fakulteta.

Ono se vidi i na karti iz 1884. godine:

Tako je nekada, sve do 1886. godine beogradska elita počivala na Tašmajdanu, sve dok nije otvoreno današnje Novo groblje.

Ipak, i posle te godine – praktično sve do kraja Prvog svetskog rata pokojnici su sahranjivani i na Tašmajdanskom groblju ukoliko je porodica već tu imala grobno mesto ili grobnicu.

Vidoje Golubović u svojoj knjizi o starom Beogradu navodi da su sahrane obavljane sve do 1927. godine iako ovaj podatak treba uzeti sa rezervom.

U okviru groblja 1835. godine sagrađena je i crkva Svetog Marka. Danas se mesto gde se nalazila može videti južno od nove crkve Svetog Marka čija je gradnja počela 1931. godine.

Za ovu staru crkvu vezano je pogrešno mišljenje da je pogođena tokom nemačkog bombardovanja Beograda šestog aprila 1941. godine. Ona je izgorela u požaru 1940. godine i tada je bogosluženje preneto u novu crkvu – iako ova do danas nije živopisana, a stara je srušena naredne godine.

Da svedoče o ovom vremenu ostale su fotografije koje zaljubljenici u istoriju srpske prestonice i danas razmatraju okupljeni na forumima i društvenim mrežama.