Bili smo u zabludi?! Koliko je zapravo star Mesec?

Odavno se spekuliše da je Mesec nastao nakon što se Zemlja sudarila s planetom veličine Marsa pre više milijardi godina. Međutim, kada se to desilo i dalje je predmet debate.

Neki naučnici veruju da je Mesec nastao oko 30 miliona godina posle nastanka Sunčevog sistema, dok drugi smatraju da se to desilo 100 miliona godina kasnije.

Koristeći merenja unutrašnjosti Zemlje i kompjuterske simulacije, međunarodni tim planetologa otkrio je nešto što se može nazvati „geološkim časovnikom”.

Istraživači iz Francuske, Nemačke i SAD napravili su 259 kompjuterskih simulacija razvoja Merkura, Venere, Zemlje i Marsa.

Tokom tih analiza, oni su otkrili povezanost između vremena kada je Zemlja preživela „sudar” i količine materijala koja joj je dodata nakon udara.

Ova povezanost funkcioniše kao „geološki časovnik” i to prvi u ranoj istoriji Sunčevog sistema.

– Uzbuđeni smo što smo otkrili ‘časovnik’ kojim možemo meriti vreme od nastanka Meseca koji se ne oslanja na radioaktivni raspad jezgra atoma – rekao je vođa studije Set Džejkobson iz Opservatorije Azurne obale u Nici.

– Ova veza samo se pojavila tokom simulacija i zadržala se u svim drugim simulacijama koje smo pregledali – objašnjava on.

Izveštaji naučnika ranije su demonstrirali da je obilje elemenata koji su hemijski povezani sa gvožđem u Zemljinoj kori, direktno proporcionalno masi otpuštenoj nakon sudara Zemlje sa drugom planetom.

Od tih geohemijskih mera, novi časovnik predviđa da je Mesec nastao oko 95 miliona godina od nastanka Sunčevog sistema.

Otkrića su objavljena u žurnalu „Nature”.