Bili su NAJMOĆNIJI NAROD SREDNJE AMERIKE, a onda je MISTERIOZNA BOLEST UBILA 17 MILIONA LJUDI

Asteci
Wikipedia

Naučnici veruju da su otkrili uzrok epidemije koja je odnela život 17 miliona ljudi.

 

DNK analiza zuba 10 tela iz grobnice u Oahaki u Meksiku pokazala je da je uzrok dve ogromne epidemije među Astecima u 16. veku najverovatnije bila infekcija salmonelom.

Molekularni paleopatolog Kirsten Bos sa Instituta Maks Plank navodi da tela iz grobnice potiču iz vremena prve epidemije, koja se dogodila između 1545. i 1550. godine. Na sajtu Phys.org navodi se da je to ujedno jedina grobnica koja se može povezati sa epidemijom.

Ipak, nisu samo zubi pružili ključni dokaz za otkrivanje pravog uzroka nestanka Asteka. Novi kompjuterski algoritam omogućio je analizu izuzetno malih delova DNK, zahvaljujući kojima je bilo moguće identifikovati vrstu bakterije.

U pitanju je Salmonella enterica Paratyphi C, koja uzrokuje enteričku groznicu, uključujući akutnu dijareju i dehidrataciju organizma. Istraživanje je objavljeno u magazinu Nature Ecology and Evolution.

Pitanje na koje još nije odgovoreno jeste kako su Asteci dospeli u kontakt sa ovom bakterijom.

Podsetimo, Asteci ili Mešike su bili jedan od starosedelačkih naroda američkog kontinenta koji je osnovao Tenočtitlan, drevni grad na ostrvcetu u jezeru Teškoko (danas skoro isušeno) čiji geografski položaj odgovara mestu gde se nalazi današnji Meksiko Siti. Uz pomoć drugih gradova-država iz Meksičke doline, Tlakopan i Teškoko, Asteci su potčinili veliki broj drugih naroda koji su naseljavali središnji i južni deo današnjeg Meksika.

Epidemija nepoznate bolesti u 16. veku odnela je između 7 i 17 miliona astečkih života. Kada je španski konkvistador Hernando Kortez 1519. došao u Meksiko, bilo je 25 miliona starosedelaca na tom području.

Sto godina kasnije taj broj je pao na svega milion.