Da li ste se ikada zapitali zašto mesečari ne udaraju u zidove?

Ako ste se ikada pitali kako se mesečari kreću okolo a pri tom ne udaraju u stvari, najnovija istraživanja bi mogla pružiti odgovor na to pitanje.

 

Naučnici su otkrili da su navigacione ćelije u mozgu podjednako aktivne kada smo budni i dok spavamo. Ovo otkriće se temelji na prošlogodišnjoj studiji koja je otkrila svojevrsni “GPS” sistem u mozgu koji se sastoji od skupova ćelija koje nam pružaju osećaj o okruženju i pravcu kretanja.

Istraživanje sprovedeno na Univerzitetu u Njujorku u Langon Medicinskom Centru, koje je trajalo dve godine, se fokusiralo na upoređivanje aktivnosti mozga kod miševa u toku sna i u budnom stanju.

Rezultati istraživanja pokazuju da je aktivnost neurona u mozgu ista, bilo da su miševi bili u dubokom snu ili potpuno budni. 

Profesor Buzsaki navodi da je činjenica da je mozak aktivan u toku sna bila odavno poznata, ali da je sada  poznato da ta aktivnost uključuje osećaj za pravac, što je od ključne važnosti za navigaciju,prenosi Dejli Mejl.

Doktor Adrijen Pejrače, vođa ove studije, kaže da koordinisana aktivnost tokom sna najverovatnije predstavlja skup različitih lokacija, događaja i aktivnosti, poput jedne vrste navigacionog sistema u mozgu, koji skladišti svojevrsnu mapu u mozgu.

Time bi se mogla objasniti i činjenica da ljudi koji mesečare, iako su u dubokom snu, mogu da se orijentišu u prostoru i da ne udaraju u stvari i prepreke koje im se nađu na putu.