ISLAMISTI U PALMIRI: Nekada su milioni turista posećivali ovo drevno mesto, a sada su tamo SAMO TERORISTI

Palmira
Beta

Ekstremisti Islamske države preuzeli su danas kontrolu nad čuvenim arheološkim lokalitetom u Palmiri, samo nekoliko sati pošto su noćas osvojili sam grad u centralnoj Siriji.

 

Agencija AP ocenjuje da je osvajanje Palmire kasno noćas “zapanjujući trijumf” za Islamsku državu, samo nekoliko dana pošto je osvojila strateški grad Ramadi u najvećoj iračkoj sunitskoj provinciji.

Kako je Islamska država osvojila Palmiru, snage sirijske vojske su se bukvalno raspale, a vojnici su viđeni kako beže iz te oblasti, rekli su aktivisti.

Državna televizija Sirije objavila je da su se provladine snage povukle iz Palmire.

Rami Abdurahman iz sirijske Opservatorije za ljudska prava, sa sedištem u Britaniji, potvrdio je da su ekstremisti malo posle ponoći osvojili arheološke ostatke u Palmiri, jugozapadno od samog grada. I aktivisti iz Homsa su to naveli.

I jedni i drugi rekli su da ekstremisti do sada nisu oštetili arheološke ostatke.

U saopštenju objavljenom danas na stranici na Fejsbuku, bliskoj Islamskoj državi, navodi se da su vojnici Islamske države kompletirali svoju kontrolu nad Palmirom, kao i nad gradskim aerodromom i zatvorom.

Dodaje se da je grad osvojen pošto su se raspale vladine snage, “ostavivši veliki broj mrtvih čija tela leže po ulicama”.

 

Ruševine u Palmiri su jedno od najpoznatijih svetskih istorijskih lokaliteta i postoje bojazni da bi ekstremisti mogli da ih unište kao što su učinili i sa značajim arheološkim ostacima u Iraku.

Palmira se nalazi na Uneskovoj listi svetske kulturne baštine i čuvena je po svojim 2.000 godina starim kolonadama iz rimskog doba i drugim ostacima neprocenjive vrednosti.

Pre rata u Siriji, hiljade turista svake godine su posećivale taj arheološki lokalitet duboko u pustinji, kog Sirijci zovu “Nevesta pustinje”.

Ministar za antikvitete i muzeje u Damasku Mamun Abdulkarim rekao je da je gradski muzej u Palmiri pretrpeo “manju štetu” tokom ofanzive Islamske države.

– Grad sad u potpunosti kontrolišu ekstremisti i njegova sudbina je mračna i nejasna. U stanju smo iščekivanja i straha o tome šta će se desiti arheološkim ostacima i preostalim artefaktima u muzeju – rekao je Abdulkarim.

On je dodao da su pre pada Palmire, “najdragoceniji i najlepši” predmeti iz tog grada odneseni u sigurne kuće u Damasku.

Mnogi stanovnici Palmire danas su počeli da napuštaju grad, bežeći ka Homsu i glavnom gradu Damasku, prema guverneru centralne provincije Homs u kojoj se nalazi Palmira, Talalu Baraziju.

On je naveo da se snage sirijske vojske nalaze izvan grada, odakle gađaju Islamsku državu.

– Nismo dobili nikakve informacije o uništenju arheoloških ostataka u Palmiri. Nadamo se da neće biti masakra u gradu, niti oštećivanja drevnih ruševina – rekao je Barazi.

Kako je kazao, Palmira ima oko 65.000 stanovnika, a poslednjih dana grad je napustilo oko 1.300 njih, dok danas iz njega odlazi još više ljudi.

Šefica Uneska Irina Bokova danas je pozvala zaraćene frakcije u Siriji da odmah prekinu neprijateljstva oko arheoloških ostataka.

Šefica evropske diplomatije Federika Mogerini rekla je da su sada posle pada Palmire hiljade ljudi u riziku od neobuzdanog nasilja i daljeg uništavanja kulturnih lokaliteta.

Prema podacima Opservatorije koje je danas objavila, od početka ofanzive na Palmiru 13. maja, 462 osobe su ubijene, od čega 241 vojnik sirijske vlade, kao i 150 boraca Islamske države. Ostalo su civili koji su stradali ili u unakrsnoj vatri, ili ih je ubila Islamska država.