“Izvinite, nismo znali da je nevidljiv”: Ovako su SRBI NADMUDRILI NATO i oborili čuveni F-117a (VIDEO)

Avion ratnog vazduhoplovstva SAD F-117A "Noćni jastreb" oboren je na današnji dan 27. marta 1999. godine kod Buđanovaca. Kako se navodi, reč je o prvom i jednom potvrđenom gubitku aviona NATO izrađenog u stelt tehnologiji.

f117
commons wikipedia

F-117A oboren je četvrtog dana bombardovanja, a oborio ga je 3. divizion 250. raketne PVO brigade Vojske Jugoslavije kojim je komandovao potpukovnik Zoltan Dani.

Pogođen je iz ruskog raketnog sistema S-125 Neva zaslugom komandanta potpukovnika Đorđa Aničića, koji je vodio čitavu operaciju. Pao je u ataru sremskog sela Buđanovci kod Rume, a pilot potpukovnik Dejl Zelko spasen je šest sati nakon obaranja.

U 20.42 časova, zahvaljujući sposobnosti jedinice, ispravnoj tehnici i “maloj tehničkoj inovaciji” uspeli su da avion pogode sa zemlje.

O tome kako su Srbi uspeli da nadmudre “Elviru”, njujorški list “Njuzvik” je u julu 1999. godine napisao da su “Srbi svaki dan pomerali radare, a uključivali ih samo nakratko, tek koliko je potrebno da se snime maršrute aviona koji dolaze, ali ne dovoljno da bi ih otkrio avion NATO za detektovanje“.

Četvrte noći, kako navodi list, dok je F-117a bacao bombe na cilj nedaleko od Beograda, otvor za izbacivanje projektila na avionu na srpskim radarima počeo je da svetli, tako da su Srbi brzo ispalili rakete i pogodili cilj.

U srpskoj javnosti od obaranja F-117 popularna je postala rečenica: “Izvinite, nismo znali da je nevidljiv”.

PILOT “NEVIDLJIVOG” F-117 KOJI JE BOMBARDOVAO BEOGRAD: “Padao sam i zamišljao kako me čekaju SRBI!”

F117 A
print screen/you tube.com/Славиша Голубовић

F-117a je opremljen sa dva “dženeral elektrik F 404” turbo motora i četvorostepenom kontrolom leta, nosi različito naoružanje, ima savremeni navigacioni sistem integrisan u digitalni panel u kabini, koja pojačava efikasnost misije.

Cena tog aviona, po nameni – lovca, koji je, od 1982. do 1990. godine, proizvodila američka kompanija “Lokid”, bila je 45 miliona dolara. Avion je dug 20,3 metra, visok 3,8 metara, s rasponom krila od 13,3 metra, a postiže maksimalnu brzinu od 0,9 maha.

“Noćni soko” je izuzetnu reputaciju stekao borbenim letovima nad Irakom u Zalivskom ratu 1991. godine, kada je, po objavljenim podacima, 1.270 puta proleteo neprimećen nad iračkim radarima, u 39 borbenih misija.

F-117 A je konstruisan u obliku brušenog dijamanta, što je neuobičajno za letelice te namene, a u američkoj vojnoj terminologiji dobio je naziv “stelt”, što na engleskom jeziku znači “krišom”, “u potaji”, ili “nevidljivi avion”.

“NIKO NIJE REKAO NE”: Oni su ČUVALI SRPSKO NEBO tokom NATO bombardovanja, a ovo su NJIHOVE PRIČE

“Noćni soko” je predstavljao simbol moći zbog savremene tehnologije kojom je opremljen, a što mu je omogućavalo da bude “nevidljiv” za sve radarske sisteme.

Avioni tog tipa konstruisani su sa oštrim uglovima, koji predstavljaju skup krivina, od kojih se odbijaju radarski zraci, a zahvaljujući sačinjenim specijalnim kompozitnim materijalima utiču na to da se letelica ne može registrovati na radaru.