Jezgro kakvo nismo očekivali: Šta se nalazi u središtu naše planete?

Skriveno u dubini od 5.000 kilometara jezgro Zemlje nedostupno je bilo kakvom direktnom istraživanju. Kineski i američki naučnici, međutim, tvrde da su uspeli da zavire u samo središte naše planete gde su otkrili i da u centru samog jezgra postoji još jedno jezgro.

Istraživači, čija je studija objavljena u časopisu Nature Geoscience, veruju da se u tom najdubljem delu naše planete struktura kristala gvožđa razlikuje od one u spoljnim delovima jezgra.

Budući da ne postoji mogućnost da se dopre u srce Zemlje, naučnici proučavaju njeno jezgro pomoću odjeka koje proizvode zemljotresi. Oni analiziraju njihove promene dok se probijaju kroz različite slojeve planete.

Profesor Sijadong Song sa Univerziteta u Ilinoisu izjavio je za BBC da se „talasi odbijaju nazad-napred sa jedne na drugu stranu Zemlje”.

Ovi podaci, smatra on, pokazuju da je jezgro Zemlje – čvrsta oblast veličine Meseca, zapravo sastavljeno iz dva dela.

Informacije prikupljene tokom seizmičkih aktivnosti sugerišu da su kristali u “jezgru jezgra” poređani u pravcu istok-zapad, takoreći polegnuti, gledano naniže, visoko iznad Severnog pola.

Kristali, pak, koji se nalaze u “spoljnjem delu jezgra” poređani su u pravcu sever-jug, tj. vertikalno gledano sa iste visinske tačke.

– Činjenica da smo otkrili različite strukture u različitim delovima jezgra govori nam o jako dugoj istoriji Zemlje – kazao je prof. Song.

Solidifikacija jezgra, koje se nalazi na 5.000 kilometara dubine, počela je pre oko milijardu godina. Jezgro nastavlja da raste za 0,5 milimetara godišnje.

Otkriće da se u njemu nalaze različito poređani kristali navodi na zaključak da su se oni formirali pod različitim uslovima, te da je u određenom periodu naša planeta iskusila dramatične promene.