Kakve vesti iz svemira! Mesec dobio društvo, Zemlja ima još jedan satelit

Mesec se okreće oko Zemlje većviše od četiri milijarde godina. Ipak, možda naš verni pratilac i nije toliko usamljen!

Novi objekat nazvan 2014 OL339 otkriven je kako skriveno prati Zemlju kao njen „drugi mesec”.

Reč je o asteroidu prečnika 150 metara kom je potrebno oko godinu dana da obiđe oko Sunca, a dovoljno je blizu Zemlji, da podseća na satelit, piše Dejli mejl.

Neobični objekat je slučajno otkriven 29. jula na čileanskom Univerzitetu Antofagasta. On putuje rame uz rame sa našom planetom 775 godina i nastaviće još barem 165 godina.

Ima eliptičnu orbitu koja se skoro u potpunosti poklapa sa Zemljinom – da obiđe oko Sunca treba mu 364.92 dana.

Gledano moćnim teleskopima sa Zemlje, izgleda kao da se okreće oko naše planete unazad u odnosu na zvezde.

Nemali broj asteroida koji su upali u Zemljinu orbitu ima ovakvo kretanje. Ipak, najčuveniji je 3753 Cruithne, koji ima pet kilometara u prečniku. Otkriven je 1886. ali su naučnici tek 1997. uspeli da ucrtaju njegovu pravu putanju.

Naša planeta ima i niz takozvanih „minimeseca” – asteroida koje privuče Zemljina gravitacija, ali je reč o mnogo manjim nebeskim telima od novootkrivenog.

Naučnici se nadaju da će jednog dana „uhvatiti” kvazi-satelit, koji može da pruži vredne informacije o formiranju Sunčevog sistema.

Inače, naučnici Univerziteta na Havajima izračunali su 2012. verovatnoću da Zemlja ima više od jednog prirodnog satelita.

Zaključeno je da u svakom trenutku, radi održavanja ravnoteže treba da postoji barem jedan asteroid prečnika od barem jednog metra koji kruži oko naše planete.