Mala istorija novogodišnjih lampica za jelku: Kako su prešle put od 2000 dolara do 200 dinara

lampioni
pixabay.com

Edvard Džonson, saradnik Tomasa Edisona, prvi se setio da šarenim lampicama zameni opasne sveće sa novogodišnjih jelki.

 

Novogodišnje lampice neizostavan su deo novogodišnjeg ambijenta, a pre tačno 134 godine izumeo ih je Edvard Džonson, saradnik Tomasa Edisona.

Iako se Edison prvi setio da poveže lampice u nizu, nije se, kao Džonson, setio da ih postavi na novogodišnju jelku. Njegov niz od crvenih, belih i plavih lampiona sastojao se od 80 sijalica.

Džonsonova jelka, na 5. Aveniji u Njujorku, videla se sa ulice i privlačila je pažnju prolaznika. Tako je zapala za oko i jednom novinaru koji je o njegovoj jelci napisao članak za “Detroit Post and Tribune”. 

Ne moram vam reći da je svetleća jelka bila prelep prizor, teško se može zamisliti išta lepše. Sa grana su visile žice sa  gotovo 80 sijalica – opisao je oduševljeni novinar. 

 

Ostatak američke javnosti nije delio njegovo oduševljenje pa je trebalo punih 13 godina da se lampice prihvate kao sigurnija opcija od sveća i da postanu hit među višim slojevima društva.

U početku su bile skupe i zahtevale su da unajmite generator kao i majstora koji će vam postaviti žice pa im je cena bila ekvivalentna iznosu od današnjih 2000 dolara.

 

Zahvaljujući masovnom prihvatanju lampica i napredovanju tehnologije, njihova cena je danas znatno pristupačnija i one se mogu kupiti već od 200 dinara.