MISTERIJA KOJA TRAJE! Osim putnika, na Titanik je bilo ukrcano i sedam zaista BIZARNIH PREDMETA

Tragična priča o Titaniku, luksuznom putničkom brodu koji je na svom prvom prekookeanskom putovanju pre više od 100 godina udario u ledeni breg i potonuo, do sada je mnogo puta ispričana. Više od 1.500 putnika i članova posade tada je izgubilo život, ali manje je poznato da su, zajedno sa ovim nesrećnim ljudima, u dubinama Atlantskog okeana tada nestali i neki zaista neobični predmeti koji su bili ukrcani na brod.

Titanik
sr.wikipedia.org/sr/РМС_Титаник

Titanik je napravljen kako bi dominirao prekookeanskim putničkim saobraćajem. Bio je to najveći putnički brod na svetu u to doba — veličanstveni, nepotopivi Titanik, kako ga je štampa krstila.

A onda je, u toku svog prvog putovanja udario u ledeni breg 14. aprila 1912. godine. Potonuo je dva sata i četrdeset minuta kasnije, u 02.20 odnoseći sa sobom živote više od 1.500 putnika i članova posade.

Do danas su o ovom događaju snimljeni filmovi i serije, napisane su knjige i mnogobrojni naučni i novinarski tekstovi. Ipak, i dalje su manje poznati detalji o nekim neobičnim predmetima koji su, zajedno sa putnicima, bili ukrcani na brod.

Električna kada

Početkom 20. veka električne kade su bile pravi zdravstveni hit. Bile su toliko popularne da je jedna od njih ukrcana i na Titanik 1912. godine. Ženama je bilo dozvoljeno da koriste kadu ujutru, a muškarcima po podne i uveče. Putnici koji su želeli da se opuste u ovoj preteči hidromasažnih kada i džakuzija, tu privilegiju su plaćali 1 dolar po kupanju, piše portal “Oldaj”.

Opijum

Do 1912. godine opijum je već bio zabranjen u SAD, ali je i dalje bio veoma popularan. Restrikcija nije sprečila ni kompaniju „Vajt star lajn“, u čijem vlasništvu je bio Titanik, da na brod za svoje goste ukrca određene kolicine najkvalitetnijeg opijuma.

Skupa umetnička slika

Najskuplji predmet ukrcan na Titanik nije bio ni nakit ni dijamant već ulje na platnu francuskog umetnika Meri-Jozefa Blondela „La Circassienne au Bain“. Vlasnik, švedski biznismen Bjornstorm-Stefanson preživeo je pomorsku nesreću i nakon toga za sliku dobio osiguranje u vrednosti od 100.000 dolara što je današnjih 2.4 miliona

Tursko kupatilo

Titanik je bio jedan od najluksuznijih brodova svog vremena, pa se podrazumevalo da kao vid relaksacije svojih bogatih putnika iz prve klase ponudi i tursko kupatilo.

Mačka Dženi

Mnogi brodovi u ono vreme imali su mačke na palubama, čiji je zadatak bio da love pacove i miševe. Titanik je imao Dženi, macu koja je bila i zvanična maskota broda.

Električni konj

Teretana na luksuznom brodu kakav je bio Titanik ne bi bila ništa neobično da nije bilo bizarne opreme u njoj. Verovatno najčudnija naprava bio je „električni konj“ — preskupa mašina napravljena tako da simulira jahanje konja u trku.

Rukopis Džozefa Konrada, slavnog poljskog književnika

Titanik je nosio skoro sedam miliona strana pošte iz Engleske u SAD. U jednom od pisama nalazio se i rukopis „Karain: Jedno sećanje“ slavnog viktorijanskog pisca Džozefa Konrada. Kompletan zapis, zajedno sa Konradovim ručno napisanim napomenama trebalo je da stigne do njujorškog advokata Džona Kvina koji je bio kolekcionar originalnih rukopisa.