Bitka za Loznicu, srpske snage porazile nemačku vojsku u Drugom svetskom ratu – 1941. godina

U ustaničkim borbama za Loznicu su zajedno na nacističkog okupatora oružje digli svi građani, bez obzira na ideološko opredeljenje.

Sukob se desio u toku ustanka u Srbiji 1941, kada su četnici napali Nemce u Loznici, nakon što su odbili da se predaju.

Jadarski četnički odred potpukovnika Veselina Misite je 31. avgusta oslobodio Loznicu, i zarobio 93 Nemca. a sam Misita je tom prilikom poginuo.

Misitini četnici su napali Loznicu bez naređenja četničkog vođe Dragoljuba Mihailovića.

Samu akciju Misita je izveo da bi preduhitrio partizanski napad na Loznicu.

Borba za Loznicu je bila do tada najveći oružani sukob sa Nemcima u okupiranoj Jugoslaviji. Loznica je bila prvi oslobođen grad u okupiranoj Srbiji za vreme Drugog svetskog rata (pre toga je bilo oslobođenih gradova u ustanku u Crnoj Gori).

 

Ostali događaji na današnji dan:

12 – Rođen je rimski car Kaligula, koji je zapamćen kao jedan od najgrotesknijih istorijskih likova. Njegove ekstravagancije poput navodne namere da svog konja proglasi konzulom, doprinele su da ga smatraju ludim. Vladao je od 37. do 41. godine, kada je ubijen u zaveri pretorijanaca.

1290 – Kralj Edvard I objavio je proklamaciju o progonu Jevreja iz Engleske.

1422 – Umro je engleski kralj Henri V, koji je tokom vladavine od 1413. do smrti nastavio Stogodišnji rat sa Francuskom. Pobedio je Francuze 1415. kod Azenkura i osvojio Pariz. U Francuskoj je i umro, a nasledio ga je devetomesečni sin Henri VI.

1867 – Umro je Šarl Bodler, jedan od najvećih francuskih pesnika 19. veka, čija je poezija otvorila nove puteve lirike i afirmisala nove oblike pesničkog shvatanja sveta. Njegova zbirka „Cveće zla” (1857) smatra se jednim od najznačajnijih lirskih dela 19. veka.

1876 – Dvorska klika smenila je turskog sultana Murata V pod izgovorom da je lud, nekoliko meseci nakon što je došao na vlast i dovela na presto njegovog brata Abdula Hamida II.

1888 – U Londonu je pronađeno telo Meri En „Poli” Nikols, prve žrtve Džeka Trboseka.

1907 – U Petrogradu je potpisan englesko-ruski sporazum kojim su Velika Britanija i Rusija podelile interesne sfere u Persiji, Avganistanu i Tibetu.

1920 – Prve radio vesti emitovane su na stanici 8MK u Detroitu u Mičigenu.

1944 – Sovjetske trupe i tenkovi ušli su, u Drugom svetskom ratu, u glavni grad Rumunije, Bukurešt, gde su ih građani oduševljeno pozdravili.

1957 – Malaja (Malezija) je stekla nezavisnost.

1962 – Trinidad i Tobago su postali nezavisna država u okviru Britanskog Komonvelta.

1962 – Umro je francuski slikar Žorž Brak, jedna od dominantnih ličnosti Pariske slikarske škole. Paralelno sa Pikasom uveo je likovni izraz „kubizam” (1908).

1973 – Umro je američki filmski režiser Džon Ford, autor više od 200 filmova i dobitnik četiri Oskara za filmove „Potkazivač”, „Plodovi gneva”, „Kako je bila zelena moja dolina” i „Miran čovek”.

1977 – Predsednik SFR Jugoslavije Josip Broz Tito doputovao je u prvu posetu Kini.

1980 – Poljski radnički lideri potpisali su, nakon dvomesečnog štrajka, sporazum sa vladom o pravu na štrajk i priznavanju sindikata „Solidarnost”, a Poljska je postala prva zemlja Sovjetskog bloka u kojoj je dozvoljen rad jednog nezavisnog sindikata.

1986 – Umro je Henri Mur, jedan od najvećih engleskih vajara 20. veka. Njegove skulpture nalaze se na mnogim javnim mestima kao što su zgrada Uneska (UNESCO) u Parizu i Linkoln centar u Njujorku. Bio je inostrani član Srpske akademije nauka i umetnosti.

1991 – Uzbekistan i Kirgistan proglasili su nezavisnost od SSSR, čime se broj republika koje su izašle iz Sovjetskog Saveza popeo na deset.
2005 – Bezmalo 1.000 ljudi je poginulo, a više od 460 je povređeno u panici koja je izbila među šiitskim vernicima na mostu preko reke Tigar, zbog glasina da će bombaš samoubica aktivirati eksploziv.