Dositej Obradović, prosvetitelj i prvi ministar prosvete pridružio se Karađorđevim ustanicima – 1807. godina

Na današnji dan 1807. godine srpski prosvetitelj Dositej Obradović prešao je iz Zemuna u ustaničku Srbiju i pridružio se voždu Karađorđu za vreme Prvog srpskog ustanka.

Postao je prvi popečitelj (ministar) prosvete i tu funkciju obavljao do kraja života (1811).

Dositej Obradović je bio srpski prosvetitelj i reformator revolucionarnog perioda nacionalnog buđenja i preporoda.

Školovao se za kaluđera (svetovno ime mu je bilo Dimitrije), ali je napustio taj poziv i krenuo na putovanja po celoj Evropi, gde je primio ideje evropskog prosvetiteljstva i racionalizma.

Ponesen takvim idejama radio je na prosvećivanju svog naroda, prevodio je razna dela među kojima su najpoznatije Ezopove basne, a potom je i sam pisao dela, prvenstveno programskog tipa, među kojima je najpoznatije „Život i priključenija”.

Prvi srpski ustanak ga je zatekao u Trstu. Dositej Obradović se od početka stavio u službu srpskih ustanika – prvo je skupljao priloge za njih, a potom je vršio razne poverljive misije između ustanika i Rusije.

Godine 1807, na današnji dan, konačno prelazi u Srbiju.

Kao najprosvećeniji i najučeniji Srbin svoga vremena, postao je prvi srpski ministar prosvete ustaničke države.

Organizovao je škole, mirio i savetovao ustaničke vođe i bio je Karađorđev lični sekretar i savetnik.

Njegovi ostaci počivaju u Beogradu, na ulazu u Sabornu crkvu.

 

Ostali događaji na današnji dan:
1660. Umro je španski slikar Dijego Velaskez, jedan od najvećih u istoriji slikarstva, dvorski slikar španskog kralja Filipa IV (portreti članova kraljevske porodice, „Predaja Brede”, „Venera sa ogledalom”).
1661. Portugal i Holandija potpisale su sporazum prema kojem su Portugalci zadržali Brazil, a Holanđani Cejlon (Šri Lanka).
1796. U Cetinju je Skupština crnogorskih starešina izglasala „Stegu”, prvi pisani zakonski akt u Crnoj Gori.
1806. Car Franc I Habzburg odrekao se titule rimskog cara i proglasio se carem Austrije. Time je prestalo da postoji Sveto rimsko-nemačko carstvo.
1807. Srpski prosvetitelj Dositej Obradović prešao je iz Zemuna u ustaničku Srbiju, gde je kao prvi Karađorđev popečitelj (ministar) prosvete ostao do kraja života (1811).
1809. Rođen je Alfred Tenison, jedan od najznačajnijih pesnika engleske viktorijanske ere, zvanični dvorski pesnik (Poet Laureate) (poeme „Kraljevske slike”, „Princeza”, elegija „In memoriam”, sonet „Crnoj Gori”, zbirka lirskih pesama).
1825. Bolivija je proglasila nezavisnost nakon gotovo tri veka španske vldavine.
1860. Rođen je srpski političar i filolog Ljubomir Stojanović, sekretar Srpske kraljevske akademije, koji je 1921. s Jašom Prodanovićem osnovao Republikansku stranku i bio njen prvi predsednik.
1881. Rođen je engleski mikrobiolog Aleksander Fleming, koji je 1928. otkrio penicilin. Nobelovu nagradu 1945. podelio je sa Ernstom Čejnijem i Hauardom Florijem, koji su prvi primenili penicilin u lečenju infekcija.
1890. U njujorškom zatvoru Oburn pogubljen je ubica Vilijam Kemler. To je bilo prvo izvršenje smrtne kazne na električnoj stolici.
1914. Austro-Ugarska je objavila rat Rusiji, a Srbija i Crna Gora Nemačkoj u Prvom svetskom ratu.
1916. Rođen je malteški političar Dom Mintof, koji je kao predsednik laburističke vlade od 1971. vodio politiku odvajanja Malte od Velike Britanije i Evrope, stvarajući bliže veze sa Libijom i arapskim svetom.
1918. Završena je nemačka ofanziva na Marni. Poslednji veliki napad Nemaca u Prvom svetskom ratu završen je porazom, a oko 100.000 nemačkih vojnika je poginulo i ranjeno.
1926. Američka plivačica Gertruda Ederle postala je prva žena koja je preplivala Lamanš. Plivanje je trajalo 14 časova.
1932. Otvoren je prvi venecijanski filmski festival.
1940. Estonija je ušla u sastav SSSR-a pod nazivom Estonska Sovjetska Socijalistička Republika.
1945. Amerikanci su u Drugom svetskom ratu bacili prvu atomsku bombu na japanski grad Hirošimu. Grad je razoren, a 13 kvadratnih kilometara pretvoreno je u pustoš. Poginulo je oko 117.000 ljudi, a od posledica bačene bombe stradalo je 217.137.