Martin Luter započeo reformaciju crkve – 1517. godina

Ogorčen mnogobrojnim zloupotrebama crkve, nemački sveštenik Martin Luter na vrata katedrale u Vitenbergu okačio i stavio na javnu raspravu 95 teza o reformi crkve.

Time je u nemačkim zemljama počela Reformacija, a Luter postao jedan od njenih vođa.

Iz Reformacije nastale su nove verske zajednice, nezavisne od papstva. Najvažniji pokretači reformacije bili su Martin Luter u Nemačkoj, Cvingli i Kalvin u Švajcarskoj.

Pristalice reformacije odvojile su se od katoličke crkve, proglasile Sveto pismo jedinim izvorom vere i raširile svoje učenje u Nemačkoj, Švajcarskoj, Holandiji, Engleskoj i skandinavskim zemljama.

Uzrok reformaciji bili su izmenjeni društveno-ekonomski odnosi, haotično stanje u katoličkoj crkvi, iskvarenost sveštenstva, prodaja oproštajnica grehova… Pokret reformacije i opiranje katoličke crkve doveli su do dugih i teških verskih ratova, koji su decenijama besneli u Evropi i uništili mnoga materijalna i kulturna blaga.

Reformacija je verski i društveni pokret koji je nastao u Evropi tokom 16. veka. Bio je to pokušaj unošenja duhovnih i strukturalnih promena u Crkvu što je dovelo do uspostavljanja Reformiranog hrišćanstva.

 

Ostali događaji na današnji dan:

1517. Umro italijanski slikar Fra Bartolomeo, jedan od poslednjih firentinskih renesansnih majstora, smatra se pretečom baroka.

1632. Rođen Jan Vermer, jedan od najvećih holandskih majstora 17. veka. Nepriznat i neshvaćen za života, dva veka kasnije svrstan među najveće umetnike u istoriji slikarstva, a njegove slike dostigle astronomske cene.

1795. Rođen Džon Kits, jedan od velikana iz plejade engleskih romantičara s kraja XVIII i početka XIX veka. Za 5 godina stvaralaštva ostavio delo koje ga svrstava u jednog od najvećih pesnika engleske književnosti.

1848. Carske čete pod feldmaršalom Alfredom Vindišgrecom zauzele Beč, čime je ugušen osmomesečni Bečki ustanak tokom kog je bila uspostavljena revolucionarna vlada.

1871. Na osnovu ustava iz 1869, Namesnički ustav, donet prvi zakon o poroti u Srbiji, koji je stupio na snagu 1. januara 1872.

1918. U atentatu ubijen bivši mađarski premijer grof Ištvan Tisa, vođa reakcionarne Nacionalne stranke rada.

1922. Rođen kambodžanski princ Norodom Sihanuk, kog je na presto prvi put dovela francuska kolonijalna vlast 1941. Abdicirao 1955. u korist oca Norodoma Suramarita, a posle njegove smrti 1960. ponovo je šef države. Oboren sa vlasti 1970. u državnom udaru generala Lon Nola, potom kratko predsednik tokom režima Crvenih Kmera. Posle niza burnih političkih promena 1993. ponovo postao kralj Kambodže.

1925. Reza Kan preuzeo presto Irana i osnovao dinastiju Pahlavi, koja je vladala tom zemljom do Islamske revolucije 1979.

1926. Umro američki mađioničar poreklom mađarski Jevrejin Hari Hudini, najpoznatiji mađioničar 20. veka. Rođen kao Erih Vajs, promenio ime u čast francuskog mađioničara Robera Hudinija.

1940. Pobedom britanske avijacije završena Bitka za Britaniju koju su Nemci počeli u julu snažnim bombardovanjem i pomorskom blokadom Velike Britanije. Britanci preuzeli vazdušnu kontrolu nad Lamanšom, a Nemci odustali od invazije na ostrvo.

1952. Na pacifičkim Maršalskim ostrvima SAD izvele prvu probu hidrogenske bombe.

1956. Bombardovanjem egipatskih aerodroma Britanija i Francuska počele napad na Egipat tokom Suecke krize.

1961. U procesu destaljinizacije Sovjetskog Saveza Staljinovi posmrtni ostaci premešteni su iz mauzoleja na Crvenom trgu u grobnicu uz zidine Kremlja.

1991. Na prvim višepartijskim izborima u Zambiji Frederik Čiluba pobedio Keneta Kaundu, lidera u borbi za nezavisnost i prvog predsednika zemlje.

1993. Umro italijanski režiser Federiko Felini, koji je pedesetih godina 20. veka postao vodeće ime italijanskog i svetskog filma. Jedan od najistaknutijih predstavnika italijanskog neorealizma dobitnik 3 „Oskara”.

1999. Tokom 113. fudbalskog derbija „Partizana” i „Crvene zvezde” u sukobima navijača poginuo učenik Aleksandar Radović, što je prvi slučaj nasilne smrti na fudbalskim utakmicama u Jugoslaviji.