Merlin Monro, jedna od najvećih seks simbola XX veka, izvršila samoubistvo – 1962. godina

Na današnji dan 1962. Norma Džin Mortenson, poznatija kao Merlin Monro, glumica, pevačica, model i jedna od najlepših žena sveta, izvršila je samoubistvo u svom stanu u Los Anđelosu. Uzrok smrti bila je prevelika doza pilula koje je glumica progutala u kombinaciji sa alkoholom.

Poznata glumica rođena je kao Norma Džin Mortenson 1. juna 1926. godine u Los Anđelesu. Svoje detinjstvo i tinejdžerske dane provela je uglavnom po sirotištima, jer ju je otac ostavio, a majka joj je relativno brzo posle porođaja poslata u bolnicu za mentalno obolele osobe.

1946. godine došla je u Holivud i posle nekoliko filmova koji nisu bili naročito zapaženi, sporednom ulogom u hitu „Sve o Evi” skreće pažnju na sebe. Merilin je vrlo teško padalo što su joj celog života dodeljivane uloge naivnih i praznoglavih plavuša, i devojaka željnih novca, zbog čega, kako je mislila, nije mogla da pokaže svoje glumačke vrednosti.

Kada nije snimala, radila je kao foto model slikajući se obnažena za kalendare, pa je ubrzo postla jedan od najvećih seks simbola. Iako je želela da je pamte kao glumicu, ovo je do danas ostala prva asocijacija na ovu lepu plavušu.

Ipak, Američki filmski institut je njen potencijal prepoznao smestivši je na šesto mesto na listi deset najvećih glumica svih vremena.
Njena smrt bila je predmet raznih spekulacija i teorija zavere. Postoje indicije da je ubijena zbog ljubavne afere sa američkim predsednikom Džonom Kenedijem, da se iz nehata otrovala prekomernim uzimanjem lekova ili da je sebi smišljeno oduzela život, rešivši da okonča sa neprestanim razočarenjima u karijeri i ljubavnom životu.

 

Ostali događaji na današnji dan:
1583. Hemfri Gilbert osnovao je prvu englesku koloniju u Severnoj Americi, u Sent Džonu na Njufaundlendu.
1716. Austrijski princ Eugen Savojski je sa armijom od 40.000 vojnika u bici kod Petrovaradina, naneo težak poraz turskoj vojsci od 150.000 ljudi pod komandom Darnada Ali Paše. U bici je poginulo oko 30.000 turskih vojnika. Godinu dana kasnije Eugen Savojski osvojio je Beograd, koji je ostao pod austrijskom vlašću do 1739.
1844. Rođen je ruski slikar Ilja Jefimovič Rjepin, glavni predstavnik realizma u ruskom slikarstvu. Izvršio je veliki uticaj na umetnike svoga vremena, a sovjetski socijalistički realisti smatrali su ga svojim uzorom („Burlaci na Volgi”, „Litija”, „Ivan Grozni i njegov sin Ivan”, „Carevna Sofija”).
1850. Rođen je francuski pisac Gi de Mopasan, jedan od najznačajnijih autora kratke forme. Objavio je oko 300 pripovedaka od kojih se veliki broj smatra remek-delima svetske književnosti („Dunda”, „Toan”, „Na vodi”, „Djerdan”).
1895. U Londonu je umro nemački filozof Fridrih Engels, jedan od osnivača naučnog socijalizma i najbliži saradnik Karla Marksa, s kojim je 1864. organizovao Prvu internacionalu. međunarodno udruženje radnika („Anti-Diring”, „Poreklo porodice, privatne svojine i države”, „Ludvig Fojerbah i kraj nemačke klasične filozofije”).
1906. Rođen je Džon Hjuston, jedan od najpoznatijih američkih filmskih reditelja, koji se proslavio mnogobrojnim filmovima uključujući „Malteški soko”, „Blago Sijera Madre”, „Džungla na asfaltu”.
1914. Crna Gora objavila je rat Austro-Ugarskoj; Kuba, Meksiko, Urugvaj i Argentina proglasile su neutralnost u Prvom svetskom ratu.
1914. Prvi električni saobraćajni signali za regulisanje različitih saobraćajnih pravaca postavljeni su u aveniji Euklid i Istočnoj 105. ulici u Klivlendu, američkoj državi Ohaju.
1915. Nemci su u Prvom svetskom ratu okupirali poljsku prestonicu Varšavu.
1940. Letonija je ušla u sastav SSSR-a pod nazivom Letonska Sovjetska Socijalistička Republika.
1943. Plotunima iz 222 artiljerijska oružja u Moskvi su, u Drugom svetskom ratu, obeležene pobede nad nemačkim trupama na Istočnom frontu. Sovjetska armija oslobodila je gradove Orel i Bjelgorod.
1949. U zemljotresu jačine 6,75 stepeni Rihterove skale, u Ekvadoru je poginulo oko 6.000 ljudi, a oko 100.000 ostalo je bez domova.
1960. Gornja Volta (Burkina Faso) stekla je nezavisnost od Francuske.
1962. Američka filmska glumica Merilin Monro, jedna od najvećih holivudskih zvezda i seks-simbol pedesetih godina prošlog veka, izvršila je samoubistvo u 36. godini („Džungla na asfaltu”, „Autobuska stanica”, „Neki to vole vruće”).
1963. SSSR, SAD i Velika Britanija potpisali su u Moskvi sporazum o zabrani nuklearnih proba.
1974. Predsednik SAD Ričard Nikson priznao je da je učestvovao u prikrivanju afere Votergejt i blokiranju istrage o upadu u sedište Demokratske stranke u poslovnom centru „Votergejt”. Podneo je ostavku 9. avgusta.
1984. Umro je britanski pozorišni i filmski glumac Ričard Barton, koji se proslavio u pozorištu u kreacijama Šekspirovih likova, a potom i na filmu („Kleopatra”, „Ko se boji Virdžinije Vulf?”, „Beket”, „Noć iguane”). U jugoslovenskom filmu „Sutjeska” igrao je lik Josipa Broza Tita.
1994. Avioni NATO-a bombardovali su položaje bosanskih Srba oko Sarajeva, nakon što su pripadnici Vojske Republike Srpske uzeli deo naoružanja iz skladišta mirovnih snaga UN (Unprofor) na planini Igman.
1995. SAD i Vijetnam uspostavili su diplomatske odnose nakon višedecenijskog neprijateljstva i založili se za unapređenje međusobne saradnje.
1998. Umro je bugarski komunistički lider Todor Živkov, sekretar Komunističke partije Bugarske od 1954, šef države (predsednik Državnog saveta) od 1971. do 1989, kada su ga reformisti unutar Komunističke partije prisilili da podnese ostavku.
2000. Umro je britanski glumac Alek Ginis, dobitnik Oskara za film „Most na reci Kvaj” 1957. godine, i Oskara za ukupan doprinos filmskoj umetnosti 1980. („Banda sa Lavender Hila”, „Velika iščekivanja”, „Oliver Tvist”, „Lorens od Arabije”, „Ratovi zvezda”).
2001. Talibanska vlada u Avganistanu zatvorila je osam stranih humanitarnih radnika, dva Amerikanca, četiri Nemca i dva Australijanca, pod optužbom da su širili hrišćanstvo među muslimanima.
2005. Za generalnog guvernera Kanade imenovana je po prvi putu istoriji te zemlje, žena imigrant crne puti Mikele Žan.