Preminuo kineski revolucionar i državnik Mao Cedung – 1976. godina

Dok ga u Kini smatraju najvećim nacionalnim junakom, u ostatku sveta, pogotovo među antikomunističkom javnošću, smatraju ga jednim od najvećih zlotvora XX veka.

Mao Cedung je kineski političar, vojskovođa, revolucionarni vođa i državnik koji se smatra najvažnijom ličnošću u modernoj kineskoj istoriji i jednom od najvažnijih ličnosti XX veka.

Kult ličnosti koji je započet za vreme njegovog života u NR Kini nastavljen je i nakon njegove smrti.

Dok ga u Kini smatraju najvećim nacionalnim junakom, u ostatku sveta, pogotovo među antikomunističkom javnošću, smatraju ga jednim od najvećih zlotvora XX veka.

S druge strane, mnogi njegovu revolucionarnu strategiju smatraju jednim od najblistavijih primera vojne teorije.

Na primer, Jang Jisheng, glavni urednik kineske agencije za vesti „Xinhua”, 1990-ih je iskoristio svoj status kako bi istražio tajne arhive države.

Po njima je zaključio da je Maov projekat „Veliki korak napred”, od 1959. do 1961. doveo do masovne gladi od koje je preminulo 36 miliona ljudi, među njima i njegov otac.

Pet godina kasnija Mao je započeo još jedan projekat, nazvan „Kulturna revolucija”, kojim bi se uništilo „četiri starine”: stari običaji, stara kultura, stare navike i stare ideje.

Stoga je samo u Pekingu uništeno hiljadu neprocenjivih starih hramova, relikvija i spomenika – sve su to bili primeri kineske istorije.

U svojoj knjizi „Mao: The Unknown Story” Jung Chang i Jon Halliday navode da je Mao „odgovoran za preko 70 miliona umrlih u mirnodopskom razdoblju Kine, više od ijednog diktatora XX veka”, pa ga zato kritikuju jer je zamislio „društvo mrtvih mozgova, lišeno civilizacije, uskraćeno za ljudske osećaje, nastanjeno stadom bez senzibilnosti, koje bi automatski izvršavalo sve njegove naredbe.”

Ostali događaji na današnji dan:

1087 – Umro je normanski vojvoda i engleski kralj Vilijam I poznat kao Vilijam Osvajač. Nakon pobede nad kraljem Haroldom u bici kod Hestingsa 1066. postao je kralj Engleske. Tokom njegove vladavine romanizovani Normani počeli su se stapati sa pokorenim Anglosasima u englesku naciju. Uveo je 1085. prvi imovinski katastar.
1513 – U bici protiv Engleza kod Fludena poginuo je škotski kralj Džejms IV zajedno sa nekoliko hiljada Škota, među kojima je bilo gotovo celo plemstvo.
1585 – Rođen je francuski državnik, kardinal Arman Žan di Plesi Rišelje, koji je kao minister kralja Luja XIII (od 1629) vršio stvarnu vlast u Francuskoj i podigao moć francuske krune. Osnovao je 1635. Francusku akademiju.
1737 – Rođen je italijanski lekar i fizičar Luiđi Galvani, koji je 1789, vršeći eksperimente sa žabljim mišićima, otkrio vrstu elektriciteta, koja je kasnije po njemu nazvana galvanski elektricitet.
1772 – Rođen je srpski književnik i pozorišni pisac Joakim Vujić, koji je 1835. u Kragujevcu osnovao prvo srpsko pozorište, gde je prenosio romantičarski duh Evrope prikazujući dela domaćih i stranih autora.
1776 – Američki Kontinentalni kongres uveo je zvaničan naziv države Sjedinjene Američke Države umesto Ujedinjene kolonije.
1894 – Kineski revolucionar Sun Jat-sen osnovao je Društvo za preporod Kine i počeo da organizuje ustanak u Kantonu, nakon poraza Kine u ratu sa Japanom. Ustanak nije uspeo, a učesnici su uhvaćeni i pogubljeni. Sun Jat-sen je uspeo da pobegne iz zemlje i do revolucije 1911. živeo je u inostranstvu.
1898 – Umro je francuski pisac Stefan Malarme uz Remboa i Verlena najznačajniji pesnik frnacuskog simbolizma. Njegova pesma „Popodne jednog fauna” inspirisala je Debisija da komponuje čuveni preludij.
1901 – Umro je francuski slikar i grafičar Anri Tuluz Lotrek majstor litografije, slikar boema, atmosphere i likova iz pariskog noćnog života na kraju 19. veka.
1914 – U Prvom svetskom ratu okončana je prva velika bitka na Marni u Francuskoj, tokom koje su ukupni nemački gubici procenjeni na 800.000 ljudi. U julu 1918. vođena je druga bitka na Marni i to je bila poslednja nemačka ofanziva u Prvom svetskom ratu.
1944 – Dan nakon ulaska sovjetskih trupa u Bugarsku, bugarski komunisti preuzeli su vlast u zemlji.
1945 – Trupe SAD iskrcale su se na kraju Drugog svetskog rata u Južnoj Koreji, sovjetske su od Japana preuzele Severnu Koreju, a 38. paralela je postala linija podele dveju korejskih država.
1948 – Posle povlačenja sovjetske vojske, na severu korejskog poluostrva proglašena je Narodna Demokratska Republika Koreja sa glavnim gradom Pjongjangom.
1987 – Iračko ratno vazduhoplovstvo započelo je seriju udara na iranske električne centrale i naftna postrojenja.
1991 – Sovjetska republika Tadžikistan proglasila je nezavisnost.
1993 – Izrael i Palestinska oslobodilačka organizacija sporazumeli su se o međusobnom priznanju, otvarajući put ka okončanju sukoba Arapa i Jevreja.
1996 – U tajfunu koji je pogodio priobalna područja ekonomski najrazvijenije kineske provincije Guangdong poginulo je više od 130 ljudi, a hiljade je povređeno.
2001 – Lider avganistanske opozicione „Severne alijanse” Ahmad Šah Masud, koji je predvodio borbu protiv talibana, smrtno je ranjen u njegovoj kancelariji kada su dva bombaša samoubice aktivirali bombe. Masud je preminuo tri dana kasnije.
2001 – Na predsedničkim izborima u Belorusiji, u mandatu od pet godina, pobedio je Aleksandar Lukašenko, koji se već na toj funkciji nalazi sedam godina.
2002 – Viši sud u Bijelom Polju osudio je Nebojšu Ranisavljevića iz Despotovca na 15 godina zatvora, zbog učešća u otmici i likvidaciji putnika, pretežno Muslimana, iz voza na pruzi Beograd-Bar u stanici Štrpci (RS) u februaru 1993.
2003 – Umro je američki naučnik Edvard Teler jedan od tvoraca hidrogenske bombe i jedan od učesnika u projektu Menheten koji je doveo do proizvodnje atomske bombe tokom drugog svetskog rata.
2004 – U Minhenu je počelo suđenje 86-godišnjem Ladislavu Nižnjanskom, optuženom za nacističke zločine 1945. U Čehoslovačkoj, gde je 1962. u odsustvu osuđen na smrt. On je posle Drugog svetskog rata skoro 60 godina neometano živeo u Minhenu gde je radio kao dokumentarista i prevodilac u američkoj radio-stanici Radio Slobodna Evropa. Odlukom suda u Minhenu 2005. pušten je na slobodu u
nedostatku dokaza.
2009 – Umro je Majk Bonđorno popularni TV voditelj i simbol nacionalne televizije RAI. Nazvan „kraljem kviza” on je bio jedna od omiljenih i najdugovečnijih televizijskih ličnosti u Italiji.