Rođen Miloš Krasić, srpski fudbaler – 1984. godina

Rođen je u Kosovskoj Mitrovici. Trenutno igra za Fenerbahče, a bio je jedno vreme standardni član i reprezentacije Srbije.

Krasić je karijeru počeo u FK Rudaru u rodnom gradu Kosovskoj Mitrovici, gde su njegov talenat primetili skauti Vojvodine. Sa samo 14 godina, 1999. godine prebačen je u omladinski pogon Vojvodine. U naredne 4 godine je igrao za sve mlade selekcije Vojvodine i bio kapiten omladinskog tima.

Januara 2004. godine, CSKA iz Moskve kupuje Krasića od Vojvodine za 2.5 miliona evra.
Nakon mnogo spekulacija tokom leta 2010., Juventus i CSKA Moskva su se dogovorili o prelasku Krasića u poznati italijanski klub, a vrednost transfera je bila oko 15 miliona evra.

Krasić je potpisao zvaničan ugovor sa Juventusom 21. avgusta 2010. i izabrao dres sa brojem 27.

U početku, Krasić je igrao odlično, jako brzo postao ljubimac publike u Torinu, ali je onda usledio pad forme i odsustvo poverenja trenera Juventusa. U poslednjoj sezoni izašao je na teren samo sedam puta. Za najpopularniji italijanski klub je odigrao 40 mečeva, u kojima je postigao osam pogodaka.

Početkom avgusta 2012, Krasić je iz Juventusa, za sedam miliona evra prešao u turski FK Fenerbahče, jedan od 10-15 najboljih svetskih timova. Posle samo nekoliko nedelja ozbiljno se povredio na utakmici protiv moskovskog Spartaka u baražu za Ligu šampiona.
U srpski nacionalni tim Krasić je prvi put pozvan za kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2008. Debitovao je protiv Kazahstana 24. marta 2007., a zatim u remiju sa Portugalom u Beogradu četiri dana kasnije. Od dolaska Radomira Antića na čelo reprezentacije, Krasić je standardan član prvog tima i jedan od najvažnijih igrača u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 2010. Prvi gol za reprezentaciju postigao je u meču protiv Austrije 15. oktobra 2008.

Proglašen je za najboljeg fudbalera Srbije 2009. godine, kao priznanje za izvanredne partije koje je pružio u reprezentativnom dresu, u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 2010.

 

Ostali događaji na današnji dan:

1500. Rođen italijanski vajar i zlatar Benvenuto Čelini, napoznatiji majstor svog vremena za sitne zlatarske predmete za kraljevske i plemićke kuće. Radio i skulpture i reljefe velikog formata, a njegova autobiografija je značajan dokument za kulturnu istoriju renesanse.
1755. U zemljotresu u Lisabonu, koji je razorio dve trećine grada, poginulo oko 60.000 ljudi.
1894. Umro ruski car Aleksandar III, na presto stupio Nikola II Romanov.

1892. Rođen ruski velemajstor Aleksandar Aljehin, jedan od najvećih u istoriji šaha. Bio svetski prvak od 1927. kada je pobedio Kubanca Kapablanku, do 1935. kada je izgubio od Holanđanina Evea. Titulu svetskog prvaka ponovo stekao pobedivši Evea u revanšu 1937. i zadržao je do smrti 1946.

1944. U Beogradu predsednik Nacionalnog komiteta oslobođenja Jugoslavije Josip Broz Tito i predsednik izbegličke vlade Kraljevine Jugoslavije Ivan Šubašić potpisali sporazum o obrazovanju jedinstvene jugoslovenske vlade koja treba da pripremi izbore za Ustavotvornu skupštinu.

1945. Velika Britanija saopštila da je lider nacističke Nemačke Adolf Hitler najverovatnije izvršio samoubistvo u svom bunkeru u Berlinu.

1946. Generalna skupština UN je osnovala UNICEF, Međunarodni fond UN za pomoć deci.

1952. SAD na Maršalskim ostrvima izvršile probu prve hidrogenske bombe.

1954. U Alžiru počeo ustanak protiv francuske kolonijalne vlasti, završen 1962. sticanjem nezavisnosti.

1956. Na predlog Jugoslavije Generalna skupština UN usvojila rezoluciju kojom je zatraženo da Velika Britanija, Francuska i Izrael odmah obustave oružane akcije, povuku se sa teritorije Egipta i omoguće ponovno otvaranje Sueckog kanala.

1963. U vojnom udaru u Južnom Vijetnamu ubijeni predsednik Ngo Din Dijem i njegov brat Ngo Din Nu.

1972. Umro američki pisac Ezra Paund, čija je poetika eksperimentalne lirike izvršila veoma značajan uticaj na moderno pesništvo 20. veka. Zbog učešća u fašističkoj propagandi u Italiji u Drugom svetskom ratu optužen u SAD za veleizdaju 1945. Da bi se izbegla smrtna kazna, proglašen ludim i proveo 13 godina u ludnici.

1987. Kineski lider Deng Sjaoping povukao se sa svih funkcija u Komunističkoj partiji.

1995. U američkom vojnoj bazi u Dejtonu počeli mirovni pregovori o Bosni i Hercegovini. Posle 3 sedmice mirovni sporazum, kojim je okončan rat u BiH, parafirali predsednici Srbije i Hrvatske Slobodan Milošević i Franjo Tuđman i lider bosanskih muslimana Alija Izetbegović.

1996. Umro bivši predsednik Šri Lanke Džunijus Ričard Džajavordene, premijer od 1977, posle uspostavljanja predsedničkog sistema 1978. postao prvi predsednik države i na tom položaju ostao do 1988.

2000. Jugoslavija primljena u UN. Jugoslovenske vlasti nakon raspada SFRJ i formiranja nove države SRJ 1992. odbile da podnesu zahtev za prijem u UN kao novonastala država, insistirajući na kontinuitetu s bivšom državom.

2000. Skupština Crne Gore usvojila zakon o Centralnoj banci, a nemačka marka, koja je od 2. novembra 1999. bila paralelna valuta, postala jedino sredstvo plaćanja u Crnoj Gori.