Rođen Nejmar, brazilski fudbaler – 1992. godina

Nejmar da Silva Santos Žunior, poznatiji kao Nejmar Jr. ili Nejmar, brazilski je fudbaler i reprezentativac. Trenutno nastupa za španski fudbalski klub Barselonu. Igra u napadu, na poziciji centarfora (središnjeg napadača) ili levog krila.

Nejmar da Silva Santos Žunior rođen je u Moži das Kruzes, Sao Paulo od oca Nejmara da Silve Sr. i majke Nadine Santos. Živeo je u veoma siromašnoj i skromnoj porodici. Dobio je ime po ocu, koji je takođe bio fudbaler. Otac mu je od najranijih dana bio uzor, a kako je sinov talenat sve više izbijao na videlo, on mu je postao savetnik, podrška i vođa u svemu. Nejmar Jr. je jednom prilikom rekao za svog oca: “Moj otac je uvek bio pored mene još od kada sam bio mali. On brine o svemu, o mojim finansijama i o mojoj porodici.” Nejmar je veoma vezan i za majku i mlađu sestru Rafaelu. Porodica mu je, pored fudbala, najvažnija stvar na svetu.
Čudo sa ulice

Nejmar Jr. je najpre zavoleo mali i ulični fudbal te je, igrajući najčešće na ulici, brusio svoj talenat. Godine 2003. Nejmar se sa porodicom preselio u Sao Vicente i zaigrao je za mlaću ekipu kluba Portugeza Santista. Iste te godine, porodica se opet preselila, ovog puta u Santos, gde je Nejmar zaigrao za Santos FK. Kvalitet života njegove porodice se poboljšao, jer je Nejmar sa 15 godina zarađivao 10.000 reala (Brazilska valuta) mesečno, a sa 16 godina 125 000. Sa 17 godina je potpisao prvi profesionalni ugovor i ušao u prvi tim.

Kada je imao 19 godina, Nejmar je osvojio nagradu za najboljeg južnoameričkog fudbalera 2011. godine. Ista nagrada ga je čekala i sledeće, 2012. godine. U 2011. godini je takođe bio nominovan za nagradu FIFA Zlatna lopta, gde je bio deseti, i FIFA Puskás Award za gol godine, koju je osvojio. On je poznat po svojoj brzini, ubrzanju, driblingu, završnom udarcu i sposobnosti sa obe noge. Njegov stil igre mu je zaradio pozitivne kritike, kako kod navijača, medija i stručnjaka, tako i kod bivši igrača.

Često ga porede sa bivšim brazilskim reprezentativcem Peleom , koji je za Nejmara rekao da je “odličan igrač”, dok je Ronaldinjo izjavio da će Nejmar “biti najbolji igrač na svetu”. Nejmar je debitovao za Santos u 2009 i bio je proglašen za najboljeg mladog igrača na 2009 Campeonato Paulista. Dalje slede nagrade, Nejmar je proglašen za najboljeg igrača, kada je Santos osvojio 2010 Campeonato Paulista, a takođe je bio najbolji strelac ns brazilskom prventvu (2010 Copa do Brasil) sa 11 golova. On je završio 2010. sezonu sa 42 gola u 60 utakmica. Neimar je ponovo nominovan za najboljeg igrača godine u 2011, pošto je Santos zadržao državnu titulu i osvojio 2011 Copa Libertadores u kojoj je Nejmar postigao šest golova u 13 nastupa. Nejmar je dobio bronzanu loptu na FIFA Svetskom klubskom prventvu 2011. godine došavši do finala sa Santosom, gde su poraženi sa 4-0 od Barselone.

Barselona

Dana 24. maja 2013. Santos je objavio da je dobio dve ponude za Nejmara. Narednog dana Nejmar je objavio da će potpisati ugovor sa Barselonom 27. maja 2013. i da će se pridružiti timu nakon Kupa Konfederacija 2013. Ni Nejmar ni klub nisu objavili detalje o transferu osim toga da je u pitanju petogodišnji ugovor. Dana 3. juna 2013. Nejmar je obavio medicinske preglede i potpisao ugovor do 2018. godine. Predstavljen je na Nou Kampu pred 56,500 navijača. Potpredsednik kluba Hoze Marija Bartomeu je objavio da je transfer iznosio 47. miliona evra, i da je stavljena otkupna klauzula od 190. miliona evra.

 

Ostali događaji na današnji dan:

1596. Japanski šogun Hidejoši zabranio hrišćanstvo u Japanu i naredio pogubljenje 26 osoba koje su prešle u katoličku veru. To su bili prvi katolički “mučenici” Japanci.

1679. Umro holandski pisac Jost fan den Fundel, najplodniji i najznačajniji književnik holandskog baroka.

1792. Britanci zauzeli pola teritorije indijske države Majsor pošto su porazili vojsku sultana Tipu Sahiba.

1814. U Beču objavljena “Mala prostonarodna slavenoserbska pesmarica” Vuka Karadžića, što je označilo početak upoznavanja Evrope sa srpskom narodnom poezijom.

1840. Rođen škotski pronalazač Džon Bojd Danlop, 1887. izumeo pneumatsku gumu.

1885. Belgijski kralj Leopold II proglasio afrički Kongo za ličan posed pod nazivom Nezavisna država Kongo.

1887. U milanskoj Skali prvi put izvedena Verdijeva opera “Otelo”.

1893. Umro srpski glumac Toša Jovanović, član Narodnog kazališta u Zagrebu i Narodnog pozorišta u Beogradu, jedan od najvećih srpskih glumaca XIX veka.

1917. Usvajanjem novog Ustava Meksiko postao federativna republika od 28 saveznih država. Proklamovana agrarna reforma i crkva odvojena od države.

1919. Rođen grčki državnik i ekonomista Andreas Papandreu, osnivač Svegrčkog socijalističkog pokreta 1974. i prvi socijalistički premijer Grčke od 1981. do 1989. i od 1993. do januara 1996, kad se povukao zbog bolesti.

1971. U Belfastu tokom nemira ubijen britanski vojnik, prvi od dolaska britanskih trupa u Severnu Irsku 1969.

1983. U eksploziji bombe u prostorijama Palestinske oslobodilačke organizacije u Bejrutu poginule 22 osobe.

1983. U Lionu posle izručenja iz Bolivije uhapšen ratni zločinac Klaus Barbi, jedan od šefova Gestapoa u okupiranoj Francuskoj u Drugom svetskom ratu. Barbi se u Boliviji skrivao 32 godine.

1988. Vrhovni sud SSSR ukinuo presudu kojom su u martu 1938, u vreme Staljinovih “čistki”, osuđeni i potom ubijeni Nikolaj Buharin, Aleksej Rikov i niz drugih sovjetskih partijskih i državnih rukovodilaca. Oni potom posmrtno rehabilitovani.

1993. Umro američki režiser, scenarista i producent Džozef Leo Mankievič, dobitnik 2 “Oskara” za režiju i 2 za scenario.

1994. Tokom bosanskog rata na sarajevskoj tržnici Markale u centru grada od granate poginulo 68, ranjeno 200 ljudi. Čelnici NATO dali ultimatum bosanskim Srbima, pod pretnjom bombardovanja njihovih položaja, da u roku od 10 dana povuku teško naoružanje na 20 kilometara od centra Sarajeva, a od armije BiH zatraženo da svoje teško naoružanje u gradu stavi pod kontrolu mirovnih snaga.

1996. Vlasti u Sarajevu uhapsile i kasnije predale Međunarodnom sudu za ratne zločine u Hagu srpske oficire Đorđa Đukića i Aleksu Krsmanovića, što je izazvalo ozbiljnu političku krizu u tek uspostavljenim kontaktima dva bosanska entiteta. Đukić umro u zatvoru, a Krsmanović oslobođen optužbe.

1997. Tri najveće švajcarske banke osnovale, pod snažnim međunarodnim pritiskom, fond od 100 miliona švajcarskih franaka za žrtve holokausta. Pritisak usledio po otkriću da su švajcarske banke sarađivale s nemačkim nacistima u Drugom svetskom ratu u skrivanju novca i dragocenosti zatočenih i ubijenih Jevreja.

1997. U akcijama beogradske policije protiv protesta građana zbog fasifikovanja izbornih rezultata, između 2. i 5. februara uhapšeno oko 100, povređeno više od 300 demonstranata. Svakodnevne demonstracije nastavljene.

1999. U 76. godini umro Nevil Boner, prvi Aboridžanin-poslanik u australijskom parlamentu.

2000. U 98. godini umro Klod Otan Lara, jedan od najistaknutijih i najplodnijih francuskih filmskih reditelja.