Rođen veliki američki glumac i zavodnik, Marlon Brando – 1924. godine

Na današnji dan rođen je Marlon Brando, američki filmski glumac i jedan od najvećih holivudskih zavodnika. Američki filmski institut ga je proglasio za jednog od pet najvećih glumaca dvadesetog veka.

 

Marlon Brando je tumačio širok spektar različitih uloga: od likova buntovnika preko lika američkog oficira zaljubljenog u Japanku u filmu Sajonara, nacistu u Mladim lavovima, homoseksualca u Odsjajima u zlatnom oku, psihički rastrojenog aristokratu u Poslednjem tangu u Parizu i autoritativnog šefa podzemlja u Kumu, do odbeglog američkog oficira u Apokalipsi danas.

Sa lakoćom je baratao svojim velikim rasponom glumačkih mogućnosti, što ga je učinilo uzorom mladih glumačkih naraštaja i idealnim izborom za tumačenje bilo koje vrste karaktera.

Bio je dvostruki dobitnik Oskara za najboljeg glavnog glumca: prvi put je nagrađen 1954. za film Na dokovima Njujorka, a drugi za ulogu u filmu Kum. Pored toga, nominovan je za još šest Oskara.

Američki filmski institut ga je proglasio za jednog od pet najvećih glumaca dvadesetog veka.

Marlon Brando je bio jedna od najuticajnih ličnosti pop kulture. Svojim agresivnim seksepilom i izrazitom muževnošću razbio je mit o uglađenom, dekadentnom džentlmenu kao idealu muške lepote. Nametnuo se kao muški ekvivalent Merilin Monro, najvećeg seks–simbola dvadesetog veka.

Ostali događaji na današnji dan:

1512. Turski sultan Bajazit II abdicirao u korist sina Selima I.

1682. Umro španski slikar Bartolomeo Esteban Muriljo, jedan od najznačajnijih predstavnika visokog baroka u slikarstvu.

1807. U selu Voganj kod Rume počela Ticanova buna u kojoj je učestvovalo 15.000 seljaka iz 45 sela rumskog i iločkog vlastelinstva. Austrijska vojska za 10 dana ugušila pobunu, a vođa Teodor Avramović Tican uhvaćen i krajem godine streljan.

1897. U Beču umro nemački kompozitor i pijanista Johanes Brams, autor brojnih simfonija, klavirskih koncerata, horskih i solo pesama.

1915. U Valjevu umrla srpska slikarka Nadežda Petrović, profesor Akademije likovnih umetnosti u Beogradu. Smatra se začetnikom modernog srpskog slikarstva.

1922. Josif Visarionović Staljin izabran za generalnog sekretara Komunističke partije Rusije.

1930. Ras Tafari postao car Haile Selasije I od Abisinije.

1930. Rođen nemački državnik Helmut Kol, kancelar Zapadne Nemačke od 1982. i pri kancelar Nemačke posle ujedinjenja Zapadne i Istočne Nemačke 1990. Na tom položaju ostao 16 godina, do izbornog poraza 1998.

1936. Pogubljen Bruno Hauptman, otmičar i ubica sina američkog pilota Čarlsa Lindberga, koji je prvi sam preleteo Atlantski okean. Taj događaj bio povod da SAD donesu Zakon o otmici kojim je za kidnapovanje uvedena smrtna kazna.

1941. Mađarski premijer Pal Teleki izvršio samoubistvo dan pošto je usvojen nemačko-mađarski plan za napad na Jugoslaviju. Teleki bio član delegacije koja je 12. decembra 1940. u Beogradu potpisala Ugovor o večnom prijateljstvu i miru Jugoslavije i Mađarske. Mađarska s Nemačkom 6. aprila 1941. napala Jugoslaviju.

1948. Premijerom drame Ivana Cankara “Kralj Betajnove” u režiji Bojana Stupice otvoreno Jugoslovensko dramsko pozorište u Beogradu. Dramski ansambl u početku imao 40 članova, direktor bio pisac Eli Finci, a umetnički rukovodilac Bojan Stupica.

1948. Predsednik SAD Hari Truman potpisao “Maršalov plan” ekonomske pomoći posleratnoj Evropi.

1975. Ruski velemajstor Anatolij Karpov postao svetski prvak u šahu, pošto je dotadašnji prvak američki velemajstor Bobi Fišer odbio da brani titulu.

1979. U Pakistanu pogubljen bivši predsednik Vlade Zulfikar Ali Buto, zbačen sa vlasti vojnim udarom 1977.

1991. Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija izglasao rezoluciju o prekidu vatre u Zalivskom ratu, naložio razmeštnje mirovnih snaga u regionu i zatražio od Iraka da uništi oružje za masovno razaranje.

1991. U Švajacarskoj umro engleski pisac Grejem Grin.

1992. Komunistički lider i predsednik Albanije Ramiz Aljija podneo ostavku dve nedelje posle izbora nekomunističke skupštine.

1995. Najmanje 150 pripadnika plemena Hutu, mahom žena i dece, masakrirano u jednom selu na severoistoku Burundija.

1996. U avionskoj nesreći kod dubrovačkog aerodroma “Ćilipi” poginuli ministar trgovine SAD Ronald Braun, svih 29 putnika, uglavnom članovi njegove pratnje, i 6 članova posade.

1999. U napadu NATO, u Beogradu pogođene zgrade republičkog i Saveznog ministarstva unutrašnjih poslova. U Novom Sadu srušen drugi most na Dunavu.

2000. Pripadnici SFOR uhapsili na Palama jednog od ratnih lidera i funkcionera bosanskih Srba Momčila Krajišnika i predali ga Međunarodnom sudu za ratne zločine u Hagu.