Rođena Jelena Karleuša – 1978. godina

Jelena Karleuša izaziva konstantnu pažnju publike i medija zbog svog rivalstva sa pop-folk zvezdom Cecom Ražnatović, oštrih kritika upućenih društvu i državnom vrhu, propagiranja seksualne jednakosti i borbe za prava LGBT zajednice.

Postoji anegdota da je Jelena sa svega četrnaest godina bila zaljubljena u Željka Šašića, tada popularnog turbo-folk pevača. Jedne godine mu je na moru prišla i izjavila ljubav, a on je odbio, jer kako danas kaže Jelena: nisu ga zanimala deca. Karleuša mu je iz besa uzvratila da će jednog dana biti veća zvezda od njega.

Karleuša je muzičku karijeru počela 1995. godine pevajući turbo-folk pesme, od kojih je najpoznatija bila „Ženite se momci”. Godine 1999. snima prve hitove, pesme „Gili Gili” i „Beznadežan slučaj”, a 2001. pesmu „Ludača”.

Usledili su uspešni albumi „Samo za tvoje oči” i „Magija sa hitovima Manijak”, „Slatka mala”, „Nisi u pravu” i „Upravo ostavljena”. Godine 2005. njena karijera je munjevito krenula uzlaznom putanjom, te je Karleuša, kako zbog privatnog života i ljubavne veze, provokativnog ponašanja i modnog ukusa, ali i velikih hitova, postala jedno od najpopularnijih lica domaće estrade, uvek prisutno u medijima.

Jelena Karleuša je rođena u braku Divne i Dragana Karleuše. Divna Karleuša je tada bila najpoznatija srpska radio–novinarka, dok je Dragan radio kao kriminalistički inspektor. Bračni par Karleuša se razveo dok je Jelena još bila dete. Živela je sa majkom, na Novom Beogradu, a dok je Divna radila, čuvale su je baba i tetka. Bila je odličan đak, član hora, svirala je flautu, a kasnije se bavila manekenstvom.

Ističe da je jedna od najvažnijih stvari koje je kao dete naučila da uvek govori ono što misli. Ova filozofija će odrediti tok njene estradne karijere.

Status „Gej ikone” dobija još 2001. godine kada je javno podržala ideju o tome da se prihvate homoseksualni brakovi. Njene pesme su se često puštale po gej klubovima, a 2005. godine snima spot za numeru Slatka mala, u kojem se pored nje pojavljuju i tri transvestita. Kasnije je počela sve više da se zalaže za prava LGBT osoba, posle čega je mnogi protivnici gej osoba sve više osuđuju.

Karleuša je takođe najpopularnija estradna zvezda na društvenim mrežama Fejsbuk i Tviter. Njeni statusi i komentari često su objavljivani kao skandalozne ili šokantne vesti sa estrade, na naslovnim stranama časopisa i novina.

 

Ostali događaji na današnji dan:
1629 – Rođen je Jan Sobjeski, poljski kralj (1674-96), nacionalni heroj koji se uspešno borio protiv Švedske, Turske, Tatara i Kozaka. Slavljen je kao spasitelj Evrope, kada je 1683. oslobodio Beč turske opsade i time sprečio prodor Turske u srednju Evropu.
1743 – Mirom u Abou, kojim je Rusiji pripao južni deo Finske, okončan je rusko-švedski rat (1741-43).
1753 – Rođen je češki slavista Jozef Dobrovski, najznačajnija ličnost češkog narodnog preporoda, autor gramatike češkog jezika i „Udžbenika staroslavenskog jezika” (1822), prve naučne gramatike staroslavenskih jezika.
1786 – Rođen je američki nacionalni junak i političar Dejvi Kroket, član Kongresa SAD od 1827. do 1831. i od 1833. do 1835. Poginuo je u martu 1836. braneći tvrđavu Alamo od Meksikanaca.
1786 – U Potsdamu je umro pruski kralj Fridrih II Veliki, koji je tokom vladavine od 1740. do smrti stvorio od Pruske evropsku silu. Nasledio ga je Fridrih Vilhelm II.
1850 – Danska je prodala Velikoj Britaniji sva utvrđenja ivlasnička prava nad Zlatnom obalom u Africi.
1879 – Osnovana je Francuska kompanija za izgradnju Panamskog kanala na čelu sa Ferdinandom de Lesepsom. Kompanija je bankrotirala 1889. izazvavši veliki politički skandal u Francuskoj, a gradnju kanala nastavile su SAD, nakon što su 1902. otkupile francusku koncesiju, dotad izvršene radove i znatan deo opreme za 40 miliona dolara i osnovale Zonu Panamskog kanala (1903).
1878 – Rođen je Isidor Bajić, istaknuti kompozitor i pedagog, osnivač jedne od najstarijih srpskih muzičkih škola sa sedištem u Novom Sadu, koja nosi njegovo ime.
1887 – Rođen je Karlo I, poslednji austrijski car (1916-18) i ugarsko-hrvatski kralj (1916-19), naslednik Franca Jozefa I. Nakon neuspelih pokušaja da u toku Prvog svetskog rata sklopi separatni mir i monarhiju reformiše u federalnu državu, bio je prinuđen da se odrekne prestola i emigrira u Švajcarsku.
1896 – Džorž Karmak (George Carmack) otkrio je zlato u pritoci reke Klondajk u Kanadi, izazvavši jednu od najmasovnjih „zlatnih groznica”.
1908 – Umro je srpski pisac Radoje Domanović, majstor političke satire, koja u njegovim najboljim pripovetkama („Stradija”, „Vođa”, „Danga”) doseže nivo univerzalne kritike ljudske naravi i društvenih institucija.
1941 – Nemci su u Drugom svetskom ratu obesili na Terazijama u centru Beograda tela petorice srpskih rodoljuba.
1943 – Savezničke snage uspostavile su, u Drugom svetskom ratu, kontrolu na Siciliji.
1945 – Vođa indonežanske borbe za nezavisnost Ahmed Sukarno proglasio je nezavisnost Indonezije od Holandije i osnivanje jedinstvene Republike Indonezije. Holandija je priznala suverenitet Indonezije tek 1949, nakon četvorogodišnjeg indonežansko-holandskog rata.
1960 – Afrička država Gabon stekla je nezavisnost od Francuske.
1962 – Čuvari Berlinskog zida ranili su 18-godišnjeg Petera Fehtera (Peter Fechter) kada je pokušao da pobegne preko Berlinskog zida i pustili ga da umre od gubitka krvi. Taj slučaj postao je simbol tragedije do koje je dovelo podizanje zida između Istočne i Zapadne Nemačke, a dvojica čuvara optuženi su u julu 1996. za ubistvo bez predumišljaja.
1976 – U zemljotresu koji je izazvao ogromne talase, na filipinskom ostrvu Mindanao poginulo je oko 8.000 ljudi.
1985 – U eksploziji automobila-bombe u hrišćanskom delu Bejruta poginulo je 60 i povređeno 100 ljudi.
1987 – Nemački ratni zločinac Rudolf Hes, zamenik Adolfa Hitlera, izvršio je samoubistvo u 93. godini u berlinskom zatvoru Špandau, u kome je izdržavao kaznu doživotne robije na koju je osuđen u Nirnberškom procesu 1946.
1988 – Od eksplozije bombe podmetnute u vojni avion poginuo je pakistanski diktator, general Mohamed Zija ul Hak. Sa predsednikom Pakistana poginuo je i ambasador SAD u Islamabadu Arnold Rafel.
1990 – Nakon najave Srpskog nacionalnog veća da će raspisati referendum o autonomiji Srba u Hrvatskoj, specijalne snage hrvatske policije napale su policijske stanice u srpskim opštinama Obrovac i Benkovac. Srbi su odgovorili podizanjem barikada na saobraćajnicama, čime je počela pobuna Srba u Kninskoj krajini.
1996 – Sa kosmodroma u Bajkonuru u vasionu je poletela prva Francuskinja, Klaudija Andre Dešaj, koja je potom provela 16 dana u naučnoj misiji na ruskoj svemirskoj orbitalnoj stanici „Mir”.
1999 – U najtežoj prirodnoj katastrofi u istoriji Turske, u zemljotresu sa epicentrom kod grada Izmit, 150 kilometara zapadno od Istanbula, poginulo je više od 30.000 ljudi.
2001 – Nezadovoljna radom vlade Srbije, Demokratska stranka Srbije donela je odluku da povuče svoje predstavnike iz vlade. Bio je to početak ozbiljne krize u Demokratskoj opoziciji Srbije (DOS) koja je izbornom pobedom u septembru 2000. srušila desetogodišnji režim Slobodana Miloševića.
2004 – Umro je Žerard Suzej jedan od najvećih francuskih baritona.
2005 – Umro je bolivijski fotograf Fredi Alborta koji je 1967. snimio čuvenu fotografiju ubijenog legendarnog gerilskog vođe Če Gevare.