Rođena Kajli Minog, australijska pevačica i tekstopisac – 1968. godina

Kajli En Minog australijska je pop i dens pevačica i glumica. U Velikoj Britaniji je sa svojih 29 top 10 singlova najuspešnija pevačica posle Madone, a u svetu je prodala do sada 40 miliona singlova i 25 miliona albuma.

Kajli En Minog rođena je kao najstarije dete od majke Karol (bivša manekenka) i oca Rona (računovođa). Kajlin brat Brendan (rođen 1970) je danas snimatelj na australskoj televiziji, a sestra Danijel popularnija kao Deni (rođena 1971) je takođe pevačica i glumica.

Kajli i njena sestra su već kao deca nastupale u australijskim televizijskim serijama. Prvu ulogu je ostvarila sa 11 godina u TV seriji The Sullivans, a kasnije u serijama The Skyways i The Henderson Kids. Slavu je stekla glumeći devojku iz susedstva u sapunici „Neighbours”. U paru s Džejsonom Donovanom, svojim dečkom u seriji i stvarnom životu, serija je postala jako popularna u Australiji i Velikoj Britaniji. Minog je u to doba osvojila ukupno šest nagrada Logi (australska televizijska nagrada), od toga i Zlatni Logi 1988. g. za najdražu osobu na australijskoj televiziji.

Kada je 1987. godine s ekipom iz serije nastupala na dobrotvornoj priredbi u Melburnu, otpevala je hit Little Eve (iz 1960-ih godina) The Loco-Motion i toliko se svidela okupljenima da je potpisala ugovor s izdavačkom kućom Mašrum Rekords i izdala hit singl, koji je postao i najprodavaniji singl decenije.

Kajli je 1994. godine odlučila da promeni muzički stil pa je potpisala ugovor s izdavačem Deconstruction sa kojima 1994. godine izdaje singl „Confide In Me” i ostvaruje saradnju sa muzičarima poput Pet Shop Boys i M People. Album je bio vrlo uspešan u Australiji i Velikoj Britaniji, ali zato singlovi koji su usledili nakon toga nisu postigli veće rezultate. Ovo razdoblje Kajli je kasnije opisala kao razdoblje umetničkog, a ne komercijalnog razvoja. Godine 1995. neobičnom saradnjom snima odličan duet s Nikom Kejvom, pesmu Where The Wild Roses Grow, koja se mogla okarakterisati kao njen najveći uspeh devedesetih.

Dugo pripremani album Impossible Princess izlazi 1997. godine u vrlo nezgodno vreme podudarajući se sa smrću princeze Dajane, zbog čega je na evropskom tržištu bio preimenovan u Kylie Minogue. Pesme su ipak bile premračne za većinu njenih obožavatelja, pa veći uspesi izostaju.

Pod ugovorom s kućom Parlofoun/EMI od 1999. u Evropi Kajli izdaje album Light Years s kojim se počela vraćati svojim pop korenima. Godina 2000. za nju je bila komercijalni povratak na scenu. Pojavom singla Spinning Around osvojila je ponovo vrhove top lista, a videospot u kojem pevačica na svojoj lepoj pozadini ima zlatne pantalone postao je apsolutni hit.

Svetsku je pažnju ponovo skrenula na sebe nastupajući na završnoj proslavi Letnjih Olimpijskih igara 2000. u Sidneju izvodeći svoju On A Night Like This i pesmu Dancing Queen od grupe ABBA. Album „Light Years” je bio bogat uticajem disco muzike 1970-ih godina, na njemu je sarađivao i Robi Vilijams, a snimili su i duet Kids. Godine 2001. kao Green Fairy je imala cameo ulogu u uspešnom mjuziklu Moulin Rouge!. Ta uloga joj je iste godine donela nominaciju MTV Movie Awards za „Best Cameo Performace”. Sledeći hit je bio Can´t Get You Of My Head (za kojeg je osvojila Gremija) sa njenog osmog studijskog albuma, koji se prodao u 7 miliona primeraka. S albumom Fever (2001) učvrstila je svoj status, ali opet album Body Language nije imao isti uspeh. Saradnja s ostalim muzičarima uvek joj se isplatila pa joj je tako i pesma I Believe In You koju je snimila sa Scissor Sisters ponovo donela nominaciju za Gremija.

Kajli uživa status gej ikone, koji i ona sama podstiče izjavama kao: „Neko mi je nekada rekao: „Gej ikone, ima puno tragedije u njihovim životima. Ali kod tebe toga stvarno nema.” Odgovorila sam: „Imala sam puno tragičnih frizura i odeće. Mislim da to nadoknađuje. “

Za svoju popularnost kod gej publike Kajli uzvraća gostovanjima u gej barovima i nastupima na gej događajima, kao što su parade. Kajli takođe otvoreno podržava LGBT prava i prava obolelih od AIDS-a. Izjavila je da su njeni gej obožavaoci reagovali na njen očigledan nemir kada su mediji počeli snažno da je kritikuju 1989, i da joj je gej publika ostala verna: Moja gej publika je bila uz mene od početka… Oni kao da su me usvojili.

Kajli je, takođe, izrazila vernost svojoj gej publici na ceremoniji zatvaranja Olimpijade, 2000. u Sidneju, kada je nastupila sa 200 drag kvinova, kao i obradom pesme Over the Rainbow, teme iz filma Čarobnjak iz oza, nezvanične himne LBGT pokreta.

 

Ostali događaji na današnji dan:

1522 – Turci su zauzeli utvrđeni grad Knin i proglasili ga sedištem Ličkog sandžaka.

1660 – U Osnabriku je rođen Džordž I, prvi britanski kralj iz Hanoverske dinastije. Tokom njegove vladavine od 1714. do smrti 1727. položaj premijera dobio je ključnu ulogu u izvršnoj vlasti.

1738 – Rođen je francuski lekar Žozef Injas Gijotin, profesor anatomije. U vreme Francuske revolucije predložio je izvršenje smrtne kazne spravom za odsecanje glave, koja bi skratila muke osuđeniku. Od 1792. ta sprava nosi njegovo ime.

1759 – Rođen je engleski državnik Vilijam Pit Mlađi, koji je 1783. postao najmlađi premijer u istoriji Velike Britanije. Godine 1805. bio je glavni organizator Treće evropske koalicije protiv Napoleona.

1812 – Rusija i Turska potpisale su mirovni ugovor u Bukureštu kojim je Rusija dobila Besarabiju, a Turskoj prepustila Vlašku i Moldaviju. Mir je omogućio ruskom caru da vojne snage usmeri na Napoleona Bonapartu.

1834 – U Kneževini Srbiji uveden je srpski jezik kao službeni u prepisci s turskim vlastima, koja je dotad vođena isključivo na turskom jeziku.

1843 – Umro je američki filolog i leksikograf Noa Vebster. Objavio je 1806. svoj prvi rečnik engleskog jezika “Compendious Dictionary of the English Language”, a 1828. rečnik kojii sada nosi njegovo ime.

1879 – Rođen je srpski matematičar, astronom i geofizičar Milutin Milanković, osnivač katedre nebeske mehanike na Beogradskom univerzitetu.

1884 – Rođen je češki državnik Eduard Beneš, osnivač moderne čehoslovačke države (1918), predsednik od 1936. do 1938, kada je pred nemačkom okupacijom izbegao u London. Posle Drugog svetskog rata ponovo je bio šef države do olaska komunista na vlast 1948.

1934 – Kanađanka Oliva Dion je u Kalenderu u kanadskoj državi Ontario rodila pet devojčica, nazvanih “Dionove petorke”, prve petorke u svetu za koje se zna da su preživele.

1937 – Nevil Čemberlen je posle povlačenja Stenlija Boldvina postao premijer Velike Britanije. Potpisnik je Minhenskog sporazuma 1939. koji je omogućio Nemcima da okupiraju Čehoslovačku.

1937 – Umro je austrijski psiholog Alfred Adler, jedan od Frojdovih sledbenika. Od Frojda se odvojio 1912. osnivanjem pravca individualne psihologije (“Praksa i teorija individualne psihologije”, “Poznavanje čoveka”, “O nervoznom karakteru”).

1940 – Belgijski kralj Leopold III je u Drugom svetskom ratu potpisao kapitulaciju; istog dana počela je evakuacija poraženih savezničih snaga iz francuske luke Denkerk u Drugom svetskom ratu kojom je do 2. juna spašeno 224.585 britanskih i 112.546 francuskih i belgijskih vojnika.

1944 – Umro je srpski etnolog i folklorista Tihomir Đorđević, profesor beogradskog univerziteta, član Srpske kraljevske akademije. Objavio je oko 700 studija, putopisa, beležaka i komentara o srpskim narodnim običajima.

1961 – Ukinut je “Orijent-ekspres”, voz koji je 78 godina saobraćao na liniji Pariz-Istanbul.

1971 – SSSR je lansirao kosmički brod u pravcu Marsa.

1972 – U Parizu je umro vojvoda od Vindzora koji je kao engleski kralj Edvard VIII stupio na presto 1936. i iste godine abdicirao zbog ženidbe sa Amerikankom Volis Simpson.

1976 – SSSR i SAD potpisali su ugovor o ograničenju podzemnih nuklearnih proba.

1976 – Puštena je u redovan saobraćaj železnička pruga Beograd-Bar, koja je, s prekidima, građena 24 godine.

1982 – Papa Jovan Pavle II stigao je u Veliku Britaniju, u prvu posetu rimokatoličkog pape toj zemlji od 1531. godine.

1986 – Dvojica sovjetskih kosmonauta izašli su iz orbitalne stanice “Saljut 7” i provela oko četiri časa u “kosmičkoj šetnji”.

1987 – Devetnaestogodišnji Zapadni Nemac Matijas Rust preleteo je sportskim avionom “Cesna” od Helsinkija do Moskve i spustio se na centralni Crveni trg u glavnom gradu SSSR, prošavši neprimećeno kroz sovjetski vazdušni prostor.

1995 – U zemljotresu koji je pogodio ruski grad Neftegorsk na poluostrvu Sahalin poginulo je najmanje 2.000 ljudi.

1995 – Poginuo je bosanski ministar inostranih poslova Irfan Ljubijankić kada je helikopter u kojem se nalazio oboren raketom u blizini Bihaća.

1995 – Na filmskom festivalu u Kanu jugoslovenski reditelj Emir Kusturica dobio je “Zlatnu palmu” za film “Podzemlje – bila jednom jedna zemlja”. Deset godina ranije Kusturica je dobio ovu nagradu za film “Otac na službenom putu”.

1997 – Rusija i Ukrajina su potpisale ugovor kojim je ruskoj Crnomorskoj floti omogućeno da 20 godina koristi pomorsku bazu u luci Sevastopolj na poluostrvu Krim.

1998 – Izvršivši petu nuklearnu probu Pakistan je zvanično postao nuklearna sila.

1999 – Nakon što je avijacija NATO pojačala napade na SR Jugoslaviju (740 poletanja aviona u 24 sata), jugoslovenski predsednik Slobodan Milošević je, posle razgovora sa specijalnim predstavnikom ruskog predsednika Viktorom Černomirdinom, prihvatio uslove zapadnih zemalja za prekid bombardovanja.

2001 – U Kairu je održana prva Dečja konferencija afričkih nacija.

2002 – Britanski operater mobilne telefonije Vodafon prijavio je gubitak od 13,5 milijardi funti (19,6 milijardi dolara), što je najveći zabeleženi gubitak neke velike britanske korporacije.

2004 – Direktor i glavni urednik podgoričkog lista “Dan” Duško Jovanović preminuo je u Kliničkom centru Crne Gore u Podgorici, od posledica teškog ranjavanja u atentatu prethodne noći ispred redakcije lista. Za saučesništvo u ubistvu Jovanovića na 30 godina zatvora osuđen je 27. aprila 2009. Damir Mandić.

2008 – Nepalski parlament ukinuo je monarhiju i proglasio republiku, čime je okončana 239-godišnja vladavina najstarije Hindu monarhije na svetu.