Rođena Šakira Isabel Mebarak Ripolj, kolumbijska pop pevačica, tekstopisac i igračica – 1977. godina

Šakira peva na španskom i portugalskom, pored toga peva pre svega na engleskom, a zbog specifičnog stila pevanja dobila je nadimak latinoamerička Alanis Moriset. Godine 2001, dobija nagradu Gremi za najbolju latino numeru.

Šakira je rođena u Barankilji, Kolumbija, u braku Kolumbijke Nidije del Karmen Ripolj Torado (špansko-italijanskog porekla) i Amerikanca libanskog porekla Vilijama Mebaraka Šadida. Ima još šestoro braće i sestara. Sa sedam godina počela je da piše tekstove i komponuje muziku. Sa deset godina pokušala je da peva u školskom horu, ali je bila odbijena jer je njen glas bio „suviše jak”. Zbog toga su je prijatelji zadirkivali da peva „kao koza”. Zatim se prijavila se za pevačko takmičenje u TV emisiji Vivan Los Niños (Živela deca).

U dobi između 10 i 13 godina često je pevala na javnim priredbama i tako je stekla određeno znanje o muzici. Tada je upoznala i pozorišnu producentkinju Moniku Arisu, koja je bila impresionirana Šakirom i odlučila da joj pomogne u karijeri. Za vreme avionskog leta od Barankilje do Bogote, Ariza je ubedila producenta Soni Kolumbija Kiru Vargasa da održi audiciju za Šakiru u hotelu. Vargas je potom kasetu odneo u Sony i predao je muzičkom uredniku. Međutim, urednik nije bio preterano oduševljen Šakirinim pevačkim sposobnostima. Vargas potom organizuje audiciju u Bogoti nakon koje Šakira potpisuje ugovor sa Soni Kolumbijom o snimanju tri albuma.

Magia (Magija) iz 1991. je naziv prvog albuma koji je snimila za Soni Kolumbiju. Kada je album sniman imala je 15 godina. Međutim, nije se dobro pokazao. Prodato je svega 1.000 primeraka albuma. Nakon albuma Magia, snimila je album pod naslovom Peligro (Opasnost) (1993). Album je prošao bolje od Magia, ali je Šakira odlučila da pauzira da bi mogla da završi srednju školu.
U studio se vraća 1995. godine sa trećim albumom Pies Descalzos (Bose noge), koji joj je doneo popularnost u Latinskoj Americi. Singlovi Estoy Aquí (Ovde sam), Pies Descalzos, Sueños Blancos (Bose noge, beli snovi), i Dónde Estás Corazón? (Gde si, srce moje?) su postali ikone pop kulture. Pies Descalzos je prodat u preko 4 miliona kopija, pa je izdat i remiks albuma nazvan The Remixes koji je prodat u više od milion kopija. Na albumu The Remixes uvrštene su i verzije njenih pesama na portugalskom jeziku.

Njen četvrti album, “Dónde Están Los Ladrones?” (Gde su lopovi?), izašao je 1998. godine. Producent tog albuma bio je Emilio Estefan, a snimanje je koštalo tri miliona američkih dolara. Ovaj album je bio još uspešniji i prodat je u oko sedam miliona primeraka. Tada je počela da stiče obožavaoce i u zemljama van španskog govornog područja kao što su Francuska, Švajcarska, Kanada i naročito SAD. Osam od deset pesama su postale singlovi, uključujući Ciega, Sordomuda (Slepa, gluva, i nema), Moscas En La Casa (Muve u kući), No Creo (Ne verujem), Inevitable, Tú (Ti), Si Te Vas (Ako odeš), Octavo Día (Osmi dan), i svetski poznata Ojos Así (Oči kao tvoje). Šakira izbacuje i prvi live album MTV Unplugged.

Marta 2000. kreće na tromesečnu turneju po Latinskoj Americi i SAD nazvanu Tour Anfibio. U avgustu 2000. godine osvojila je nagradu MTV Video Music Award u kategoriji Omiljeni međunarodni izvođač.
Godine 2001, nakon uspeha “Dónde Están Los Ladrones”, Šakira je počela da snima album na engleskom jeziku. U saradnji sa Glorijom Estefan Šakira je napisala tekstove i snimila engleske verzije pesama sa albuma “Dónde Están Los Ladrones”. Kasnije se predomislila i odlučila da napiše nove pesme i da ne koristi stare. Na albumu je radila preko godinu dana, a rezultat je bio Laundry Service. Iako je bio namenjen engleskom tržištu, pop rok album sa uticajima španske i arapske muzike imao je i četiri pesme na španskom jeziku, uključujući Que Me Quedes Tú (Da me čuvaš). Neki kritičari su smatrali da je Šakirino znanje engleskog jezika jako slabo da bi mogla da piše na njemu, ali Laundry Service je postigao veliki uspeh sa više od 13 miliona primeraka prodatih širom sveta. Hitovi kao što su Whenever, Wherever, Underneath Your Clothes, Te Dejo Madrid, Objection (Tango), i The One bili su na top-listama po nekoliko nedelja, pa čak i nekoliko meseci.

Šakira je 2002. godine objavila i svoj španski album najvećih hitova pod nazivom Grandes éxitos. A DVD i kompilaciju od 10 pesama objavila je 2004. godine na albumu Live & Off the Record, a prodat je u 3 miliona primeraka širom sveta.

Septembra 2002. godine Šakira je osvojila International Viewer’s Choice Award na MTV Video Music Awards sa pesmom Wherever, Whenever. Oktobra iste godine, osvojila je 5 MTV Video Music Awards Latin America za najboljeg ženskog izvođača, najboljeg pop izvođača, najboljeg izvođača (severnog regiona), video-spot godine, i izvođač godine. Na MTV Icon – Aerosmith, Šakira je izvela njihovu pesmu Dude (Looks Like A Lady). Takođe 2002, Šakira se pridružila Selin Dion, Anastaziji, Šer i Diksi čiks u VH1 Divas Live Las Vegas.

Album Fijación Oral Vol. 1 je objavljen 6. juna 2005. u Evropi i 7. juna 2005. u Severnoj Americi i Australiji. Prvi singl La Tortura (Mučenje), u izvođenju sa Alehandrom Sansom je dostigao prvo mesto u Španiji i dvadeset i treće mesto na top-listi U.S. Billboard Hot 100. U Kanadi i Americi je pesma La Tortura ostvarila najbolju poziciju za neku pesmu na španskom jeziku ikada. Uspeh pesme La Tortura se širio velikom brzinom širom sveta pa je čak bila na prvom mesto evropske top-liste nekoliko nedelja. U Americi je La Tortura bila rekordnih 25 nedelja na prvom mestu liste Billboard Hot Latin Tracks chart.

 

Ostali događaji na današnji dan:

1596. Japanski šogun Hidejoši zabranio hrišćanstvo u Japanu i naredio pogubljenje 26 osoba koje su prešle u katoličku veru. To su bili prvi katolički “mučenici” Japanci.

1679. Umro holandski pisac Jost fan den Fundel, najplodniji i najznačajniji književnik holandskog baroka.

1792. Britanci zauzeli pola teritorije indijske države Majsor pošto su porazili vojsku sultana Tipu Sahiba.

1814. U Beču objavljena “Mala prostonarodna slavenoserbska pesmarica” Vuka Karadžića, što je označilo početak upoznavanja Evrope sa srpskom narodnom poezijom.

1840. Rođen škotski pronalazač Džon Bojd Danlop, 1887. izumeo pneumatsku gumu.

1885. Belgijski kralj Leopold II proglasio afrički Kongo za ličan posed pod nazivom Nezavisna država Kongo.

1887. U milanskoj Skali prvi put izvedena Verdijeva opera “Otelo”.

1893. Umro srpski glumac Toša Jovanović, član Narodnog kazališta u Zagrebu i Narodnog pozorišta u Beogradu, jedan od najvećih srpskih glumaca XIX veka.

1917. Usvajanjem novog Ustava Meksiko postao federativna republika od 28 saveznih država. Proklamovana agrarna reforma i crkva odvojena od države.

1919. Rođen grčki državnik i ekonomista Andreas Papandreu, osnivač Svegrčkog socijalističkog pokreta 1974. i prvi socijalistički premijer Grčke od 1981. do 1989. i od 1993. do januara 1996, kad se povukao zbog bolesti.

1971. U Belfastu tokom nemira ubijen britanski vojnik, prvi od dolaska britanskih trupa u Severnu Irsku 1969.

1983. U eksploziji bombe u prostorijama Palestinske oslobodilačke organizacije u Bejrutu poginule 22 osobe.

1983. U Lionu posle izručenja iz Bolivije uhapšen ratni zločinac Klaus Barbi, jedan od šefova Gestapoa u okupiranoj Francuskoj u Drugom svetskom ratu. Barbi se u Boliviji skrivao 32 godine.

1988. Vrhovni sud SSSR ukinuo presudu kojom su u martu 1938, u vreme Staljinovih “čistki”, osuđeni i potom ubijeni Nikolaj Buharin, Aleksej Rikov i niz drugih sovjetskih partijskih i državnih rukovodilaca. Oni potom posmrtno rehabilitovani.

1993. Umro američki režiser, scenarista i producent Džozef Leo Mankievič, dobitnik 2 “Oskara” za režiju i 2 za scenario.

1994. Tokom bosanskog rata na sarajevskoj tržnici Markale u centru grada od granate poginulo 68, ranjeno 200 ljudi. Čelnici NATO dali ultimatum bosanskim Srbima, pod pretnjom bombardovanja njihovih položaja, da u roku od 10 dana povuku teško naoružanje na 20 kilometara od centra Sarajeva, a od armije BiH zatraženo da svoje teško naoružanje u gradu stavi pod kontrolu mirovnih snaga.

1996. Vlasti u Sarajevu uhapsile i kasnije predale Međunarodnom sudu za ratne zločine u Hagu srpske oficire Đorđa Đukića i Aleksu Krsmanovića, što je izazvalo ozbiljnu političku krizu u tek uspostavljenim kontaktima dva bosanska entiteta. Đukić umro u zatvoru, a Krsmanović oslobođen optužbe.

1997. Tri najveće švajcarske banke osnovale, pod snažnim međunarodnim pritiskom, fond od 100 miliona švajcarskih franaka za žrtve holokausta. Pritisak usledio po otkriću da su švajcarske banke sarađivale s nemačkim nacistima u Drugom svetskom ratu u skrivanju novca i dragocenosti zatočenih i ubijenih Jevreja.

1997. U akcijama beogradske policije protiv protesta građana zbog fasifikovanja izbornih rezultata, između 2. i 5. februara uhapšeno oko 100, povređeno više od 300 demonstranata. Svakodnevne demonstracije nastavljene.

1999. U 76. godini umro Nevil Boner, prvi Aboridžanin-poslanik u australijskom parlamentu.

2000. U 98. godini umro Klod Otan Lara, jedan od najistaknutijih i najplodnijih francuskih filmskih reditelja.