Staljin tajno testirao svoju prvu atomsku bombu – 1949. godina

Eksplozija je izvršena na sovjetskom nuklearnom testnom poligonu Semipalatinsk na području današnjeg Kazahstana. Označila je kraj američkog monopola na nuklearno oružje.

Na današnji dan 1949. godine SSSR je testirao svoju prvu nuklearnu bombu.

Bio je to revolucionaran trenutak u svetskoj istoriji jer je njime označen kraj dotadašnjeg američkog monopola na nuklearno oružje. Naime, od 1945. do 1949. godine SAD je bio jedina zemlja u svijetu sa nuklearnim oružjem, što mu je teoretski davalo neobičnu prednost.

Nakon ulaska SSSR u krug nuklearnih sila na današnji dan 1949. godine, uslijedile su 1952. godine Velika Britanija, a tek 1960. i Francuska. Kasnije je još niz zemalja došlo u posjed nukearnog oružja. Zanimljivo je da su do Staljinove smrti sovjeti izvršili samo tri nuklearne eksplozije.

Prvi sovjetski test imao je kodni naziv RDS-1 i ime „Prva munja” (rus. Первая молния). Snaga eksplozije iznosila je oko 22 kilotona (nešto više od bombi bačenih na Hirošimu i Nagasaki). Eksplozija je izvršena na sovjetskom nuklearnom testnom poligonu Semipalatinsk na području današnjeg Kazahstana.

Zanimljivo je da su sovjeti u blizinu mesta testiranja postavili oko 50 aviona da bi videli uticaj eksplozije na njih. Sagradili su čak i improvizirane kuće, most, pa čak i neku vrstu metroa radi merenja učinka na te objekte. Eksploziji je izloženo i oko 1500 životinja, radi procene uticaja bombe na živa bića.

 

Ostali događaji na današnji dan:

1189. Dubrovnik sklopio ugovor s bosanskim banom Kulinom kojim se Dubrovčanima daje sloboda trgovanja u Bosni bez ikakvih ograničenja i nameta. Ugovor jedan od najstarijih sačuvanih dokumenata u regionu.

1521. Turci pod komandom sultana Sulejmana II Veličanstvenog osvojili Beograd i proglasili ga za sedište Smederevskog sandžaka. Beograd postao pogranična tvrđava iz koje je turska vojska napadala Ugarsku i Austriju.

1526. U bici kod Mohača turska vojska pod komandom Sulejmana II Veličanstvenog pobedila trupe mađarskog kralja Ludvika II, koji se prilikom povlačenja utopio u reci. Ugarska država se raspala na 3 dela: jedan pao pod Turke, drugim zavladao ugarski vladar Ivan Zapolja, a treći došao pod vlast Habsburga, koji su nakon Zapoljine smrti 1540. preuzeli ugarski presto.

1619. Rođen francuski državnik Žan Batist Kolber, ministar finansija kralja Luja XIV od 1661, koji je merkantilističkom politikom učinio Francusku evropskom privrednom silom.

1632. Rođen engleski filozof Džon Lok, jedan od utemeljivača empirizma i liberalističke filozofije, čije je delo presudno uticalo na razvoj evropske filozofske i društveno-političke misli.

1756. Napadom na Saksoniju pruski kralj Fridrih II počeo Sedmogodišnji rat, prvi oružani sukob svih evropskih sila koji se potom preneo na ratišta u Aziji i Severnoj Americi. Završen 10. februara 1763. mirom u Parizu.

1820. U Oportu u Portugaliji počela građanska revolucija koja je prisilila kralja Zoaoa VI da 1821. donese liberalan Ustav kojim su ukinuti inkvizicija i privilegije feudalaca.

1825. Portugalija priznala nezavisnost Brazila pod carem Pedrom I.

1842. Završen prvi Opijumski rat Kine i Velike Britanije sporazumom o miru u Nankingu, prema kom je Kina morala da otvori svoje luke za evropsku trgovinu pod eksteritorijalnom režimu, a Hong Kong da prepusti Britancima.

1871. Rođen francuski državnik Alber Lebren, predsednik Francuske od 1932. do 1940. Kao poslednji predsednik Treće republike, posle nacističke okupacije u Drugom svetskom ratu bio prisiljen da vlast preda marionetskoj vladi maršala Anrija Filipa Petena.

1885. Nemački inženjer Gotlib Dajmler patentirao prvi motorcikl.

1915. Rođena švedska glumica Ingrid Bergman, svetsku slavu stekla filmovima snimljenim u SAD. Dobitnik 3 Oskara za filmove „Plinsko svetlo”, „Anastasija” i „Kazablanka”.

1943. U pobuni protiv nemačke okupacije Danska u Drugom svetskom ratu potopila svoju flotu od 30 ratnih brodova i nekoliko podmornica.

1944. Na zahtev izbegličke vlade Kraljevine Jugoslavije kralj Petar II Karađorđević posebnim ukazom oduzeo komandu generalu Draži Mihajloviću i pozvao vojsku da se stavi pod komandu Josipa Broza Tita. Kraljeva odluka objavljena preko radija 12. septembra.

1945. Trupe SAD pod komandom generala Džordža Maršala počele u Drugom svetskom ratu iskrcavanje na tle poraženog Japana.

1960. Jordanski premijer Haza el Madžali poginuo u eksploziji podmetnute bombe s još 10 ljudi, zašta su optuženi teroristi iz Sirije.

1965. Američki vasionski brod „Džemini V”, sa astronautima Gordonom Kuperom i Čarlsom Konradom, spustio se u Atlantik nakon rekordnih 8 dana provedenih u zemljinoj orbiti.

1975. Umro irski državnik Emon de Valera, učesnik irskog ustanka 1916, jedan od lidera Sin Fejna. Kao premijer rešio mnoga sporna ekonomska, politička i vojna pitanja. Predsednik Republike Irske od 1959. do 1973.

1978. Predsednik CK kineske Komunističke partije Hua Kuo-Feng posetio Rumuniju, Jugoslaviju i Iran. To je označilo prekid izolacije Kine iz međunarodnih aktivnosti, koja je počela odlukom o „kulturnoj revoluciji” u toj zemlji u avgustu 1966.

1991. Sovjetski parlament suspendovao Komunističku partiju i zamrzao njene bankovne račune pod optužbom da je bila umesana u pokušaj državnog udara.

1995. Pod snažnim međunarodnim pritiskom, rukovodstva Jugoslavije i Republike Srpske dogovorila se o formiranju jedinstvene delegacije koja će učestvovati u mirovnom procesu u Bosni, a predsednik Srbije Slobodan Milošević ovlašćen da pregovara u ime cele delegacije.

1996. Ruski avion „Tupoljev 154″, koji je prevozio rudare na udaljeno arktičko ostrvo, udario u jedan planinski vrh u Norveškoj. U toj najtežoj avionskoj nesreći na norveškom tlu poginuli svi putnici i članovi posade, 141.