Stvorena Vikipedija na srpskom jeziku – 2003. godina

Vikipedija na srpskom jeziku (nazivana i Srpska vikipedija) je verzija Vikipedije, slobodne enciklopedije, na srpskom jeziku koja je nastala 16. februara 2003. godine.

Vikipedija na srpskom jeziku je nastala zajedno sa Vikipedijom na hrvatskom jeziku. Pre toga je postojala zajednička Vikipedija na srpskohrvatskom jeziku.

Anonimni korisnik sa IP adresom 80.131.158.32, moguće iz Frajburga u Nemačkoj, 22. aprila 2003. preveo je veći deo glavne strane sa engleskog jezika, a 24. maja iste godine Nikola Smolenski je dovršio prevod. Filip Brčić je 26. juna u 02:31 napravio prvi članak, GNU FDL.

Tokom septembra 2003. Nikola je sređivao glavnu stranu i postavljao osnovni nivo članaka, a u oktobarskom Svetu kompjutera izašao je njegov članak o vikijima i Vikipediji posle čega su korisnici počeli da pristižu, što anonimni, što prijavljeni. U oktobru je Nikola preveo i korisnički interfejs na srpski jezik.

Članci su na početku bili pisani samo ćirilicom, a od 3. marta 2006. je uveden softver koji je preslovljavao tekst sa ćirilice na latinicu i obrnuto, pa je i latinično pismo postalo ravnopravno.

Vikipedija na srpskom jeziku je 20. novembra 2009. dobila 100.000-ti članak. Broj članaka na ovoj verziji Vikipedije trenutno iznosi 315.313. Vikipedija na srpskom jeziku je po broju članaka najveća južnoslovenska vikipedija, a na listi svih Vikipedija trenutno zauzima 23. mesto.

 

Ostali događaji na današnji dan:

1808 – Napoleon je počeo napad na Španiju, koju je posle mesec dana okupirao i na španski presto doveo brata Žozefa (Joseph).

1831 – Rođen je ruski pisac Nikolaj Semjonovič Ljeskov, autor romana i pripovedaka o ruskoj provinciji. Prema njegovom delu “Ledi Makbet scenskog okruga” Šostakovič je komponovao poznatu operu “Katarina Izmajlova”.

1871 – Rođen je srpski pisac Radoje Domanović, majstor političke satire koja u njegovim najboljim delima “”Stradija”, “Vođa” i “Danga” doseže nivo univerzalne kritike ljudske naravi i društvenih institucija.

1871 – Francuska je potpisala kapitulaciju i akt o pomirenju s Pruskom posle izgubljenog rata. Mirovni ugovor, kojim je Francuska ustupila Pruskoj Alzas i veliki deo Lorene, uz ratnu štetu od pet milijardi zlatnih franaka, potpisan je u maju.

1873 – Španski kralj Amadeo II Savojski abdicirao je zbog unutrašnjih previranja i jačanja republikanskog pokreta. Proglašena je prva španska republika koja je oborena naredne godine kada je vojska vratila na vlast burbonsku dinastiju s kraljem Alfonsom XII.

1877 – Rođena je srpska književnica Isidora Sekulić, autor knjige meditativne proze “Saputnici”, putopisa “Pisma iz Norveške”, pripovedaka i esejističke proze – dela koja su je svrstala među najbolje i najznačajnije srpske pisce 20. veka.

1907 – Umro je Đozue Karduči (Giosue Carduchi), najveći italijanski pesnik u prvim decenijama posle ujedinjenja Italije, dugogodišnji profesor italijanske književnosti Univerziteta u Bolonji. Dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 1906. (“Jambi i epode”, “Nove rime”, “Varvarske ode”).

1932 – Na opštim izborima u Irskoj pobedila je partija “Fijana fejl” (odvojeno krilo Šin Fejna), a njen lider Eamon de Valera postao je predsednik izvršnog komiteta Slobodne Države Irske.

1933 – U strahu od nemačkih pretnji, Čehoslovačka, Rumunija i Jugoslavija su, zaključivanjem pakta o Maloj antanti i stvaranjem Veća ministara, učvrstile savez stvoren 1920. protiv pokušaja restauracije Habsburgovaca i revizionističkih težnji Mađarske. Antanta je prestala da postoji posle nemačke okupacije Čehoslovačke u martu 1939.

1936 – Na parlamentarnim izborima u Španiji pobedio je Narodnif ront, koalicija socijalista, komunista, republikanaca i drugih manjih partija. Vladu je formirao Manuel Azanja, vraćen je demokratski ustav iz 1931. Pokušaj vojske u julu da obori republikansku vladu prerastao je u građanski rat koji je završen 1939. uspostavljanjem diktature generala Franka (Franco).

1945 – Američki avioni su u Drugom svetskom ratu počeli masovno bombardovanje Tokija.

1959 – Vođa gerilaca Fidel Kastro (Castro) postao je premijer Kube, nakon što je 1. januara 1959. zbacio s vlasti diktatora Fulhensija Batistu (Fulgencio).

1978 – Kina i Japan su u Pekingu potpisali trgovinski ugovor uvrednosti 20 milijardi dolara. To je bio početak ekonomskog otvaranja Kine prema svetu.

1994 – U planinskom području indonežanskog ostrva Sumatra u zemljotresu je poginulo najmanje 200 ljudi.

1998 – Prilikom pada “Erbasa A-300” tajvanske aviokompanije “Čajna erlajnz” u blizini aerodroma u Tajpehu poginule su 203 osobe – svi putnici i članovi posade, među kojima i guverner centralne banke Tajvana, i sedam ljudi na tlu.

2000 – Rusija je obnovila odnose s NATO-om koji su bili prekinuti zbog napada te vojne alijanse na SR Jugoslaviju u martu 1999.

2001 – U napadu naoružanih Albanaca na autobus u blizini Podujeva na Kosovu poginulo je 10 Srba, a 43 osobe su ranjene.

2002 – Umro je prvi menadžer engleske fudbalske reprezentacije Volter Vinterbotom, koji je najduže bio na tom mestu (1947-1962).

2003 – U najvećim snežnim mećavama koje su zahvatile istočnu obalu Amerike umrlo je najmanje 59 ljudi.

2008 – Evropska unija je odobrila slanje oko 2.000 pripadnika EULEKS-a Na Kosovo, koji će postepeno preuzeti nadležnosti od UNMIK-a. Razmeštanje misije EU počelo je 9. decembra 2008. na osnovu odluke Saveta bezbednosti UN.