Umro slovenački političar Stane Dolanc – 1999. godina

Na današnji dan 1999. godine u Ljubljani u 75. godini umro slovenački političar Stane Dolanc, komunistički i državni funkcioner bivše Jugoslavije.

Bio je jugoslovenski komunistički političar iz Slovenije, jedan od nabližih saradnika predsednika Tita i jedan od najuticajnijih ljudi u jugoslovenskoj politici tokom sedamdesetih i osamdesetih godina.

Bio je sekretar Izvršnog biroa Predsedništva CK Saveza komunista Jugoslavije od 1971. do 1978, savezni sekretar za unutarnje poslove od 1982. do 1984. i član Predsedništva SFRJ od 1984. do 1989.

Bio je redovno imenovan za člana Saveznog saveta za zaštitu ustavnog poretka kojem je i predsedavao u drugoj polovini osamdesetih.

U najvećem delu svoje političke delatnosti Dolanc je zagovarao jaku autoritarnu vladavinu SKJ te se borio protiv nacionalizma iz raznih delova Jugoslavije uključujući i slovenski nacionalizam.

Imao je veliki uticaj u jugoslovenskim sigurnosnim strukturama i pripisuje mu se pokretanje više politički motivisanih hapšenja, naročito u vreme kad je bio ministar unutrašnjih poslova.

 

Ostali događaji na današnji dan:

1797. Rođen nemački pesnik Hajnrih Hajne, jedan od najvećih liričara 19. veka. Njegova poezija smatra se vrhunskim dostignućem nemačkog romantizma i izvršila je ogroman uticaj na evropsko pesništvo.

1806. Srpski ustanici u Prvom srpskom ustanku oslobodili beogradsku varoš i naterali Turke da se povuku u Kalemegdansku tvrđavu. Tvrđava osvojena početkom 1807, a posle sloma ustanka 1813. Turci ponovo zauzeli Beograd.

1877. Srpski kralj Milan Obrenović na poziv Rusije objavio rat Otomanskom carstvu. U martu 1878. rat završen mirovnim sporazumom Rusije i Turske u San Stefanu, kojim je Rusija pokušala ostvariti premoć na jugu Balkana.

1921. SAD, Velika Britanija, Francuska i Japan potpisali Vašingtonski ugovor o međusobnom poštovanju ostrvskih poseda u Pacifiku.

1937. Japanske trupe okupirale kineski grad Nanking i u narednih 6 sedmica pobile oko 200.000 Kineza, mahom civila, a krvoproliće ušlo u istoriju pod nazivom “silovanje Nankinga”.

1939. U prvoj velikoj pomorskoj bici u Drugom svetskom ratu britanske krstarice “Ekseter”, “Ajaks” i “Ahil” kod zaliva La Plata u Atlantskom okeanu teško oštetile i onesposobile nemački bojni brod “Graf Špe”, koji je tokom gusarskog krstarenja u južnom Atlantiku i Indijskom okeanu prethodno potopio 9 trgovačkih brodova.

1944. Japanski avion napunjen eksplozivom, kojim je upravljao kamikaza, u Drugom svetskom ratu je udario u američku krstaricu “Nešvil” i usmrtio 133 člana posade.

1967. Vojna hunta u Grčkoj sprečila kontraudar, a kralj Konstantin, primoran da napusti Grčku, pobegao s porodicom u Rim.

1981. General Vojćeh Jaruzelski zaveo ratno stanje u Poljskoj, zabranjen rad nezavisnog sindikata “Solidarnost”, a hiljade sindikalnih aktivista pritvorene.

1982. U zemljotresu u Severnom Jemenu poginulo oko 3.000 ljudi.

1988. U Kongu potpisan protokol Angole, Kube i Južne Afrike, uz posredovanje SSSR i SAD, kojim je otvoren put ka nezavisnosti Namibije i okončanju građanskog rata u Angoli, početog 1975.

1991. Bivše sovjetske republike Kazahstan, Kirgizija, Tadžikistan, Turkmenistan i Uzbekistan odlučile da se priključe Zajednici Nezavisnih Država.

2000. Predsednik Rusije Vladimir Putin došao na Kubu u prvu posetu jednog ruskog državnika Fidelu Kastru od raspada SSSR 1991.

2001. U samoubilačkom napadu ekstremista na zgradu indijskog parlamenta u Nju Delhiju ubijeno 13 ljudi. Za napad osumnjičeni muslimanski sepratisti koji se od 1989. bore protiv indijskih vlasti u Džamu i Kašmiru.