Nacisti koji su se izvukli: Evo kako su HITLEROVE RAKETE odvele Amerikance u svemir

Raketa
NASA

Nakod Drugog svetskog rata, Velika Britanija je za samo nekoliko meseci u razvoju svemirskih tehnologija napredovala toliko da je bila 10 godina ispred Amerike. Kako? Zahvaljujući tome što je zarobila 40 nacističkih raketnih naučnika!

 

Već 1946. član Britanskog interplanetarnog društva Ralf Smit složio je predlog po kojem bi Britanci iskoristili rakete V2 za slanje ljudi u svemir.

– Drugi svetski rat tek se završio, a za tehnologijom Vernera fon Brauna, Hitlerovog čoveka koji je stvorio nacistički raketni program, otimali su se još i Amerikanci i Francuzi i Rusi – priča za BBC Džon Beklejk, bivši direktor Londonskog muzeja nauke.

“Povratno paljenje”

 

Britanci su se dočepali 40 nacističkih raketnih naučnika i tako je nastala operacija “Povratno paljenje”. Zarobljene nacističke rakete V2 koje su ranije razarale London sada su ispaljivane do ivice svemira, a naučnici su posmatrali kako se obrušavaju nazad u Severno more, samo pet kilometara od mete, što je u doba pionirskih koraka u tom području bilo praktično “za dlaku”.

Smit je zamislio da raketi V2 povećaju prostor za gorivo, da umesto prostora za bojevu glavu naprave prostor za letača, i da potom takvu raketu lansiraju balističkom putanjom do visine od 300 kilometara iznad Zemljine površine. U nekoliko minuta koliko bi imao na raspolaganju u bestežinskom stanju, astronaut bi mogao da posmatra Zemljinu površinu, pa čak i obavi nekakva špijunska osmatranja. Vraćao bi se slobodnim padom koji bi pri kraju ublažio padobran. Slično kao i decenijama poslije, samo što bi u ovakvoj kombinaciji spasili celu raketu.

Urednik magazina Spaceflight i bivši NASA-in inženjer Dejvid Bejker objasnio je da je ceo projekt mogao biti gotov za tri do pet godina.

– Sva tehnologija bila je tu. Do 1951. Britanija je mogla rutinski da šalje ljude u svemir takvim balističkim putanjama – objasnio je ovaj stručnjak.

Međutim, vlada je projekt odbila jer je ekonomski bila toliko izmučena ratom da si nije mogla da priušti svemirsku trku.

Što Britanije nije mogla, Amerika jeste

S druge strane Atlantika uslovi su bili sasvim drugačiji. Amerikanci su Verneru fon Braunu dali ogromna sredstva kako bi izradio njihov svemirski program, takođe na temelju projekta V2, iz kojeg je nastao Mercury-Redstone koji je 1961. odveo Alana Šeparda u svemir.

Ova činjenica je i danas za Bejkera krajnje frustrirajuća.

– Britanija je bila 10 godina ispred SAD-a – smatra on.

Što se Brauna tiče, on je 1955. godine dobio američko državljanstvo. Rukovodio je proizvodnjom raketnih projektila „Redstoun” i „Jupiter C”, kojim je 1958. lansiran prvi američki veštački satelit „Eksplorer 1″. Primio je 1975. nacionalnu medalju nauke.