CRTE I TAČKE KOJE MNOGO ZNAČE: Tragična ljubavna priča “stvorila” je jedan od NAJVEĆIH IZUMA DANAŠNJICE

Morze
wikipedia

Od trenutka kada ga je Semjuel Morze izumeo, telegraf je jedan od najpraktičnijih i najjednostavnijih sistema komunikacije. Osmišljen je kao način prenosa tekstualnih informacija kroz niz tačaka i crtica. Specifične kombinacije tačaka i crtica predstavljaju određene brojeve i slova abecede.

  

Morzeov kod izumeo je američki umetnik i pronalazač Semjuel Morze 1837. godine.

Danas većina ljudi zna Morzea kao preduzetnika i izumitelja telegrafa. Međutim, to nije sasvim tačno, jer su verzija telegrafa postojale i pre nego što je Morze kreirao sopstveni kod.

Prve telegrafe konstruisali su u ranim 30-im Fridrih Gaus, Vilhelm Edvard Veber, Karl Avgust fon Štajnhel.

Pre izuma Morzeovog koda, Semjuel Morze bio je uspešan slikar koji je stekao životnu slavu zahvaljujući prepoznatljivim portretima po kojima je bio izuzetno cenjen. On je usavršio svoj stil i tehniku u Londonu, gde je primljen u Kraljevsku akademiju.

Na Kraljevskoj akademiji, Morze je proučavao dela Mikelanđela i Rafaela i pod njihovim uticajem naslikao je svoju najpoznatiju sliku, “Umirući Herkul”, koja se smatra apsolutnim remek delom među istoričarima umetnosti. 

Ipak, mnogo je poznatiji po svom izumu telegrafa koji je počeo da razvija 1825, nakon jednog nemilog događaja.

Naime, 1825. Morze je u Vašingtonu radio na nekoliko portreta za izuzetno  bogate klijente. Jednom prilikom kurir mu je dostavio pismo pisano rukom u kome mu otac poručuje da mu je žena jako bolesna.

Morze je odmah napustio Vašington i otputovao u Nju Hevn da poseti svoju suprugu. Kada je stigao, već je bilo kasno, a njegova supruga sahranjena je dva dana pre nego što je uspeo da stigne, piše Vintidž njuz.

Morze je bio slomljen. Osećao je bes i nemoć. Tadašnji sistem brze komunikacije podrazumevao je isključivo trkačke konje. Konvencionalna pošta bila je izuzetno spora.

Nije postojalo sredstvo kojim informacija brzo može da pređe veliku razdaljinu i odmah dođe do svog primaoca. Zbog tadašnje spore i zaostale komunikacije, Morze nije mogao da provede vreme sa teško bolesnom ženom koja je čeznula za njim.

Morze je tugovao za svojom suprugom sve do svoje smrti 1872. godine.

Svoj život posvetio je poboljšanju komunikacionog sistema na daljinu. Iako izuzetno nesrećan, njegova misija bila je uspešna jer je izumeo jednožični telegraf kao i Morzeov kod, koji je postavio temelj za mnoge savremene načine direktne komunikacije.

Morzeov kod unapredio je pomorsku komunikaciju u vreme kada još nije izmišljena radio komunikacija – brodovi bi koristili svetlosne signale – poruke u Morzeovom kodu. Najprepoznatljivija poruka postala je poziv za pomoć (S.O.S.), koji se sastoji od tri tačke nakon kojih slede tri crtice, sa još tri tačke nakon crtica.

Slična linija koda sa slovom “M” umesto slova “O” implementirala je krajem 90-ih poznata telefonska kompanija Nokia. Koristili su pravopis Morzeovog koda za skraćenicu “SMS” kao sistem slanja poruka na svojim telefonima.