Ovde bi moglo da ima živih bića! Naučnici otkrili još jedno mesto sa vodom u Sunčevom sistemu(VIDEO)

Ledeni pratilac Saturna, Encelad, ima veliki okean tečne vode ispod ledene površine, koji bi mogao da sadrži žive organizme, pokazala je nova studija.

Vodeni okean na Enceladu dubok je oko 10 kilometara i nalazi se ispod ledene kore debele od 30 do 40 km, kažu istraživači.

U direktnom je kontaktu sa stenovitim dnom, što teoretski čini mogućim razne složene hemijske reakcije, poput onih koje su dovele do razvoja života na Zemlji.

– Najvažnije je to što smo pronašli potencijalno naseljivo okruženje u Sunčevom sistemu i to na mestu od koga se to ne očekuje – kaže vođa studije Lučano Ijes sa Univerzieta Sapijenca u Rimu.

– Temperatura na Enceladu je oko 180 stepeni ispod nule, ali je ispod leda tečna voda – dodao je on.

Novo otkriće koje je objavljeno 3. aprila u žurnalu Science ipak nije potpuno iznenađenje.

Mnogi istraživači su sumnjali da na Enceladu ima vode, od kako je 2005. NASA Cassini letelica prvi put primetila led i vodenu paru koja se uzdizala iz pukotine blizu mesečevog južnog pola.

Toplota potrebna da voda ostane u tečnom stanju nastaje u srcu Encelada, a najveći deo te energije verovatno potiče od interakcije sa još jednim Saturnovim mesecom, Dionom.

Unutrašnja energija ovog satelita je neverovatna; studija iz 2011. je pokazala da Enceladova južna polarna regija „pumpa” 15,8 gigavati snažnu toplotnu snagu, koja je ekvivalentna snazi 20 termoelektrana.

Mnogo vode

Okean se verovatno nalazi samo na južnoj hemisferi, ali studija ne isključuje ni mogućnost da se širi i celom površinom meseca.

Merenja gravitacije, kojima je i utvrđeno prisustvo tečne vode, takođe ukazuju da je Encelad sačinjen od slojeva različitih materijala sa jezgrom niske gustine sačinjenim od silicijumskih stena.

Jupiterov mesec Evropa takođe verovatno ima tečnu vodu, budući da su prošle godine naučnici primetili isparenja sa južne polarne regije ovog pratioca. Isto važi i za Jupiterov satelit Ganimed.