PLATNO KOJE ĆE UĆI U ISTORIJU: Naučnici na korak od dobijanja DNK Abrahama Linkolna

Tkanina kojom je bilo prekriveno telo Abrahama Linkolna nakon smrti, na putu je za laboratoriju gde će stručnjaci pokušati da utvrdite da li je zamrljana njegovom krvlju, 150 godina od atentata na jednog od najvažnijih predsednika u američkoj istoriji.

 

Stručnjak za tekstil Univerziteta u Viskonsinu Madžid Sarmadi ispitaće pamučno platno kako bi ustvrdio da li su krvave mrlje na njoj ljudskog porekla.

– Prolaze me trnci, to je najuzbudljivija stvar na kojoj sam radio… Nijednom se američkom prededniku ne divim više nego Linkolnu – rekao je Sarmadi.

Na Linkolna je pucao Džon Vilkis But u pozorištu Ford u Vašingtonu 14. aprila 1865. godine, samo pet dana pošto je konfederacijski general Robert E. Li predao svoju vojsku generalu Ulisisu Grantu, komandandu snaga Severa, čime je okončan Američki građanski rat.

Teško ranjeni Linkoln prenesen je u kuću Paterson. Povredama je podlegao sledeće jutro, a moguće je da mu je telo tada bilo prekriveno pokrivačem, sada u vlasništvu Istorijskog društva Vinskonsina.

Na sačuvanoj tkanini ostalo je nekoliko tačkica nalik krvavim mrljama.

– Ako se pokaže da je to tačno, da je reč o Linkolnovoj krvi, definitivno imamo nešto vrlo važno za američku istoriju – rekla je direktorka društva „Leslie Bellais”.

Sarmadi je naveo da je platno već prošlo laboratorijska ispitivanja u policiji i da je moguće zatražiti dodatno i od FBI-ja. Istakao je da neće objaviti rezultate dok sva ispitivanja ne budu dovršena.

Ako se ustanovi da su na tkanini zaista krvavi tragovi, Sarmadi se nada da će pomoću DNK analize krvi s ostalih predmeta povezanih s atentatom uspeti da potvrde da je reč o krvi Abrahama Linkolna.

Jastuk izložen u muzeju u pozorištu Ford na kojem su dokazano tragovi Linkolnove krvi, dosad nije korišćen kao uzorak za DNK analizu zbog bojazni da će biti oštećen.

– Današnja tehnologija nam omogućava da sprovedemo istraživanje, a pritom ne uništimo uzorke. Ne bih se iznenadila da uskoro dobijemo Linkolnovu DNK – izjavila je direktorka.