Prvo kiša, pa onda velika suša – Klimatske promene krive za poplave u Srbiji?

Srednja prosečna temperaratura u Beogradu u poslednjih stotinak godina povećana je za jedan stepen, što je više od porasta prosečne globalne, svetske temperatura koja iznosi 0,8 stepeni Celzijusa, kaže za RTS predstavnik Regionalnog centra za klimatske promene Dragan Mihić.

Dragan Mihić je rekao da je krivac za povećanje prosečne temperature ljudski faktor – industrijalizacija.

Dodaje da postoje registrovane klimatske promene u Srbiji i Balkanu, ali klima i dalje ostaje umereno kontinenatalna, a promene će se odražavati u ekstremima.

– Do kraja 21. veka imaćemo malu promenu količine padavina, ali raspodela padavina će biti drugačija u toku godine, imaćemo intenzivnije padavine u jednom periodu, pa perod suša – naglasio je Mihić gostujući u Jutarnjem programu RTS-a.

Mihić je dodao da se u Republičkom hidrometeorološkom zavodu, gde je smešten i Regionalni centar za klimatske promene, rade studije uticaja klimatskih promena na razne sektore.

Hidrolog iz RHMZ-a Dejan Vladiković naglasio je da će najavljene padavine za sutra najviše pogoditi zapadnu i centralnu Srbiju, dok će u istočnom delu naše zemlje, regionu koji su ovih dana zadesile poplave, pasti pet do deset milimetara kiše, i da da se nada da za krajnji istok zemlje neće biti izdavanja upozorenja.

Mihić je podsetio da najveći problem u Srbiji predstavljaju bujični vodotokovi, kojih u Srbiji ima oko 14.000, i da bi štete tokom obilnih padavina bile manje kada bi se vodotokovi čistili.