Lice žene koju je istorija zaboravila: Ona je bila ‘CRNI MOJSIJE’, a danas joj se ni imena ne sećaju

Njen život nije se mnogo razlikovao od života ostalih robova u Americi. Rodila se, živela je i verovatno bi umrla na plantaži radeći za gazdu... a onda se sve promenilo!

Harijet Tabman rođena je kao Araminta Ros davne 1820. godine i to kao robinja u državi Merilend.

Njen život nije se mnogo razlikovao od života ostalih robova u Americi. Rodila se, živela je i verovatno bi umrla na plantaži radeći za gazdu… tj. da se 1844. godine nije odigrao događaj koji joj je zauvek promenio život i od nje napravio ikonu pokreta otpora.

Harijet je na radu doživela povredu glave. Dugo je bolovala i gazda, kome se ona više nije isplatila, odlučio je da je proda. Kupci su dolazili i „razgledali”, a ona je nemoćna ležala u postelji.

Ipak, pre nego što je bilo kakava kupoprodaja obavljena Harijetin gazda je umro, a u metežu koji je nastao ona je uspela da pobegne na Sever koristeći se tzv. „podzemnom železnicom” – mrežom koju su činili slobodni crnci i aktivisti koji su se borili protiv ropstva.

Plakat na kome je oglašena nagrada od 300 dolara za svakoga ko uhvati i vrati odbeglu robinju Harijet Tabman i njena dva brata, Foto: Wikipedia

Njeno putovanje ka slobodi bilo je mučno i dugo – putovala je samo noću, vođena zvezdnom Severnjačom, na sve načine izbegavajući goniče. Da stigne do slobodnog Severa bilo joj je potrebno 26 dana, a Harijet je peške prešla više od 145 kilometara.

Tamo se Harijet brzo povezala sa istomišljenicima. Svoje sunarodnike koji su i dalje patili u ropstvu nije zaboravila. U narednih 11 godina ona je organizovala 19 ekspedicija tokom kojih je oslobođeno 300 robova!

I tako je rođena legenda o Crnom Mojsiju ili Deda Mojsiju, spasiteljki crnog naroda.

Južnjački robovlasnici su ucenili glavu Harijet na 40 000 dolara što je u ono vreme bilo pravo malo bogatstvo. Uprkos tome, ni ona ni bilo koji od robova kojima je pomogla da pobegnu nisu uhvaćeni, a putevi kojima je išla i metode koje je koristila postle su deo urbanih legendi Amerike.

A onda je počeo Američki građanski rat… Harijet je, koristeći svoje sposobnosti i poznavanje terena postala špijun za vojsku Unije. I ne samo to!

Upravo ona bila je prva žena koja je vodila naoružanu jedinicu sa kojom je uspela da zauzme nekoliko plantaža i oslobodi preko 750 robova.

Harijet Tabman u dobu od 89 godina, Foto: Wikipedia

Ova izuzetna žena doživela je duboku starost. Nakon rata podigla je mnogobrojnu porodicu i borila se za prava žena. Okružena prijateljima i rodbinom Harijet Tabman preminula je 1913. u 91. godini života.

Oni koji su tada bili pred nje pričali su da je poslednje što je rekla bilo: „Idem da tamo pripremim mesto za vas”.

* Dopala vam se ova priča? Lajkujte nas na Facebook-u i vaša dnevna doza istorijskih zanimljivosti stiže!