“VOLIM DA IMAM GOSPODARA!” Ako je ikada postojala zaista PERVERZNA ŽENA bila je to jedna DOMAĆICA IZ ENGLESKE

E. M. Hul
Wikipedia

Nakon globalne opsesije prvo romanima, a onda i filmovima "50 nijansi sive“, danas smo svi upoznati sa radnjom ove erotske priče, iako možda nismo ni dotakli korice knjige. Potpuno neočekivano, ovo delo probudilo je "50 nijansi znatiželje" kod ženske populacije i postalo fenomen svetskih razmera. Ipak, malo je poznato da ovo nije prva knjiga ove vrste koja je postala globalni fenomen!

 

Jednog dana, sredovečna domaćica odluči da napiše erotski roman zarad sopstvenog zadovoljstva. Stil pisanja i literarna vrednost svakako nisu jača strana ovog književnog dela, a sama sadržina je neprilična i pomalo vulgarna, čime privlači pažnju ženske populacije širom sveta.

 

Radnja romana opisuje naivnu mladu devojku koja se zaljubljuje u dominantnog starijeg muškarca, kome se podređuje u ime ljubavi i ispituje granice svoje seksualnosti.

Zadovoljna svojim radom, autorka odlučuje da objavi svoje misli i uprkos slabom početku, knjiga postaje globalni fenomen sa izuzetnim komercijalnim uspehom i velikim mogućnostima za dalju eksploataciju. Knjiga se prodaje u milionima primeraka širom sveta, a film postiže rekordnu gledanost, pri čemu autorka zarađuje bogatstvo i stiče svetsku slavu.

Sav ovaj uspeh je postignut uprkos činjenici da su kritičari opisali delo kao “otrovno pohotno”, sa naznakom da veliča “požudu i razvrat”.

Autorku, međutim, ne dotiču mnogo ovi komentari, a kao kontraudarac ona izjavljuje da je “staromodna” i da veruje da ženi pravo zadovoljstvo može da pruži samo čovek koga ona posmatra kao svog “gospodara”. Kao dokaz svojim tvrdnjama, gospođa izdaje još dva nastavka romana koji su napisani u istom maniru.

Svako bi odmah povezao ovu priču sa sveprisutnih “50 nijansi” i gospođom E. L. Džejms, međutim, reč je o jednoj potpuno drugoj autorki!

 

Gospođa E. M. Hul, britanska domaćica, napisala je čuveni roman “Šeik” 1919. godine i postala svetski fenomen. Pisala je iz zabave i dosade dok joj je suprug bio u Prvom svetskom ratu.

Delo je ekranizovano 1921. godine i postigao je epski uspeh sa najvećom zvezdom nemog filma – Rudolfom Valentinom u ulozi Šeika.

 

Radnja prati život mlade aristokratkinje Lejdi Dajane Majo, koju je oteo šeik i držao protiv njene volje dok se ona nije zaljubila u njega.

Uprkos opštem neprihvatanju knjige i njene neprikladne radnje, ona postiže veliki uspeh, naročito u ublaženoj filmskoj verziji.

Što se gospođe Hul tiče, iako se na račun knjiga i filmova obogatila, u kasnijim godinama je izjavljivala da joj je žao što je prava na ekranizaciju prodala “suviše jeftino”. Nakon “Šeik” trilogije napisala je još nekoliko novela slične tematike, a kritičari je danas smatraju “odgovornom” za procvat tzv. žanra “pustinjeske romanse”.

Umrla je 1947. godine.