Šta nam se to dešava: Kako zapravo nastaju munje? (VIDEO)

Zakoni fizike nalažu da je za nastanak munje potrebna snažna električna struja. Ipak, evo problema: takva energija ne može da nastane u olujnom oblaku, kako bi munja došla do tla. Pa kako onda nastaje ovaj fenomen?

Britanski naučnici veruju da sada znaju odgovor na ovo pitanje.

Naime, stručnjaci kažu da munju izaziva sudaranje ledenih čestica u olujnim oblacima, zbog čega se stvara električni naboj, piše „Dejli mejl”.

Međutim, kako nastaju munje koje stižu do zemlje? Mišljenja o tome su podeljena.

Sada istraživači sa univerziteta Reding kažu da solarni vetrovi stvaraju „put” potreban za „silazak” munje do Zemlje.

Oni smatraju da solarni vetrovi, odnosno emitovanje čestica iz Sunčeve atmosfere velikom brzinom, stvara naboj u vazduhu, što znači da je potrebna slabija struja za udar groma.

Kosmičko zračenje, još jedan izvor čestica pod naponom koje potiču od zvezda koje su eksplodirale na drugom kraju svemira, drugi je okidač munja.

– Da bi munja presekla vazduh, potreban je veći napon od onog u oblacima. Laboratorijska testiranja pokazuju da je potrebno oko 150 kV/m kako bi se stvorila munja, ali u olujnom oblaku obično nema više od 30 kV/m. Smatramo da brzi solarni vetrovi pružaju dovoljno naboja za stvaranje munje – objašnjava dr Kris Skot iz Meteorološkog odeljenja Univerziteta Reding.

Inače, munje izazovu oko 24.000 smrtnih slučajeva širom sveta. Naučnici se nadaju da će zahvaljujući ovom otkriću moći da predivde dolaza oluja sa grmaljvinom.