Šta se dogodilo robotu na kometi? Naučnici od „Filea” mesecima nisu čuli ‘ni glasa’

Zvaničnici Evropske svemirske agencije (ESA) prekinuli su osmodnevno bdenje, čekajući na eventualni znak robota File, ali se mali lender nije odazvao.

 

Osluškivanje robota, koji je u hibernaciji od prošlog novembra, ponovo će početi idućeg meseca.

Verovatno je još uvek hladno da bi se File probudio na kometi 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Možda su mu baterije nedovoljno napunjene da bi poslao signal timu u kontrolnom centru DLR-a – stoji u saopštenju Nemačkog vadzuhoplovnog centra (DLR) koje je ESA prenela putem interneta.

Kako prenosi AFP, 100 kilograma teška robotska laboratorija ne pokazuje znake živote više od četiri meseca, tj. od dana kada su joj se, 54 sata nakon sletanja na kometu, istrošile baterije.

Stručnjaci se nadaju da će se File ipak na kraju probuditi kada se kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenko bude približila Suncu.

Tada će više sunčeve svetlosti dopirati do njegovih solarnih panela, što će omogućiti punjenje baterija i njegovo oživljavanje.

– Ovo je bio prilično rani pokušaj buđenja robota. Ponavljaćemo proceduru sve dok ne dobijemo odgovor od Filea. Moramo biti strpljivi – kazao je za AFP menadžer projekta Štefan Ulamek.

Inženjeri su prvu šansu videli u martu kada su kometa i lender bili na udaljenosti od 300 miliona kilometara od sunca u trenutku kada je količina solarne radijacije bila gotovo duplo veća u poređenju sa novembrom.

Sledeća prilika da se od robota dobije signal ukazaće se u prvoj polovini aprila, saopštio je DLR.

Fileu je potrebna unutrašnja temperatura veća od minus 45 stepeni Celzijusa i najmanje pet vati snage da se automatski uključi.

Sve dok ne bude u stanju da generiše snagu od 19 vati, neće moći da šalje signal Zemlji.

Spuštanje Filea na kometu je vrhunac desetogodišnje misije proučavanja četiri kilometra duge komete radi prikupljanja uzoraka i podataka za koje se stručnjaci nadaju da će im pomoći da odgonetnu poreklo sunčevog sistema, način na koji su nastale planete i sam život, budući da stena i led od kojih je repatica sazdana predstavljaju svojevrsnu “vremensku kapsulu”.

File je na svoju 6.5 milijardi kilometara dugu odiseju krenuo 2004. na orbiteru Rozeti koja je do komete Čurjumov-Gerasimenko sustigla u avgustu 2014.

Bez obzira na to šta će biti sa Fileom, Rozeta nastavlja da prati kometu na svom putu oko Sunca. Sonda i kometa će se 13. avgusta naći na svega 186 miliona kilometara od Sunca, a potom će se uputiti ka izlazu iz Sunčevog sistema.