TAČKA KOJA NE BI TREBALO DA BUDE TAMO: Svetlosna tačka na udaljenoj planeti i dalje misterija

Naučnici su snimili najbolju sliku do sada misterioznih vanzemaljskih svetala koja se vide na površini patuljaste planete Ceres.

 

Čini se da je ono za šta se prvo verovalo da će biti dve svetle tačke – serija nekoliko manjih svetala grupisanih zajedno!

Ovo je otkriveno na poslednjim slikama patuljaste planete koje je poslala svemirska letelica Don, 3. i 4. maja dok je orbitirala 13.600 kilometara od njegove površine.

Stručnjaci još ne mogu da objasne kompoziciju i izvor jakih svetala, ali zato su se već pojavile razne teorije. Naučnici kažu da za sada zaključuju da su jarka svetla zapravo refleksija Sunčeve svetlosti o neku vrstu materije koja se nalazi na planeti. Moguće je da se radi o ledu, procenjuje Kristofer Rasel, glavni istraživač misije koju sprovodi Univerzitet u Kaliforniji u Los Anđelesu.

Sve dok se Don više ne približi planeti, misterija svetla neće biti rešena.

 

– Još je prerano reći o čemu se radi – kazao je dr Mark Rejman.

Dodaje da je on sklon teoriji prema kojoj se radi o “slanim nanosima” iz možda slane vode na površini. Verovatno se ne radi, kaže, o svetlu na planeti, već više o refleksiji.

Sledeće Donova radnja biće kruženje oko Ceresa otprilike svaka tri dana na udaljenosti od 4.400 kilometara. Na taj će način mapirati površinu i otkrivati Ceresovu geološku istoriju.

Do decembra će se spuštati sve niže, sve dok ne dosegne visinu od 260 kilometara iznad površine, a fotografije koje će slati s te udaljenosti biće 100 puta bolje od ovih koje šalje sada.