Trebalo je više od tri decenije da se ponovi ono što su Rusi uradili još ’70-ih

Kineska bespilotna lunarna sonda uspešno se danas vratila sa svoje misije kruženja oko Meseca, javila je kineska novinska agencija Sinhua.

Letilica je lansirana pre nedelju dana i prešla je 840.000 kilometara na svojoj osmodnevnoj misiji u kojoj je kružila oko Meseca i snimala Zemlju i Mesec zajedno, navodi kineska agencija.

Sinhua navodi da je Kina ovim poduhvatom postala treća zemlja posle Sovjetskog Saveza i SAD koja je uspešno sprovela letove ka Mesecu.

Proces povratka počeo je oko 6.13 sati jutros, i letilica je prilazila Zemlji brzinm od oko 11,2 kilometara u sekundi, pre nego što je usporila i sletela bez problema, navela je Sinhua.

Lunarna kapsula sletela u Unutrašnjoj mongolskoj autonomskoj oblasti.
Timovi su pronašli letilicu na odredištu za sletanje, ko 500 kilometara od Pekinga.

Vu Janhua, zamenik direktora kineske državne Uprave za nauku, tehnologiju i industriju za nacionalnu odbranu rekao je da je tokom ove uspešne misije sakupljeno mnoštvo eksperimentalnih podataka i postavljena solidna osnova za nove misije.

Tokom svoje misije ova sonda je trebalo da testira tehnologije koje će kasnije biti upotrebljene za let kapsule Čang’e 5 koja treba da sleti na Mesec i da se vrati na Zemlju. Ta misija se planira za 2017. godinu.

Sonda je lansirana u petak 24. oktobra sa svemirske baze Sičang u jugozapadnoj provinciji Sečuan.

Poslednju dokumentovanu misiju ove vrste izvršio je Sovjetski Savez 1970-ih godina, navodi Sinhua.