Drevna grobnica zbunjuje naučnike: Da li je u Amfipolisu ipak sahranjen Aleksandar Makedonski?!

Geolog koji je učestvovao u iskopavanju drevne grobnice u Amfipolisu na severu Grčke, kaže da grobnica i niz zasvođenih prostorija nisu izgrađeni istovremeno i da su sobe nešto starije.

 

Geolog Evangelos Kamburoglu rekao je i da humka u kojoj se nalaze grobnica i sobe nije čovekova tvorevina, kako su arheolozi pretpostavljali, već prirodni brežuljak.

On je rekao i da je Lav iz Amfipolisa, ogromna skulptura lava na pijedestalu visoka više od 7,5 metara, previše težak da bi stajao na vrhu grobnice, kako pretpostavljaju arheolozi.

– Zidovi (grobnice) ne bi mogli da izdrže ni pola tone a kamoli 1.500 tona koliko se procenuje da je lavlja skulptura teška – rekao je Kamburoglu, prenosi AP.

Što se tiče grobnice u obliku kutije u kojoj se nalaze ostaci najmanje pet tela, to je zadnja prostorija glavne grobnice koju su poharali pljačkaši, rekao je on.

– Mermerna vrata (spomenika) pokazuju znake česte upotrebe što znači da su brojni posetioci ulazili i izlazili – objašnjava naučnik.

Zasvođene prostorije potiču iz perioda od 325. pre nove ere – dve godine pre smrti Aleksandra Velikog – do 300. pre nove ere.

Vođa arheološkog tima Katerina Peristeri veruje da je neki član Aleksandrove porodice, ili jedan od njegovih generala tu sahranjen.

Ali otkriće kockaste grobnice i pet tela bacile su senku sumnje na tu teoriju, a Kamburogluovi komentari je potpuno opovrgavaju, piše AP.

Pojednini arheolozi juče su kritikovali odsustvo Peristerijeve i njene metode.

Aleksandar, koji je izgradio carstvo koje se prostiralo od današnje Grčke do Indije, preminuo je u Vavilonu a sahranjen je u Aleksandriji, gradu koji je osnovao.

Tačna lokacija njegove grobnice jedna je od najvećih misterija arheologije.

Njegovi generali godinama su se borili za prevlast, a Aleksandrova majka, udovica, sin i polubrat svi su ubijeni u tim ratovima i to mahom u blizini Amfipolisa.