Ko je čovek koji je iznad zapaljenog Berlina podigao Sovjetsku zastavu?

Bio je 2. maj 1945. godine... Jedan čovek, do tada bezimen kao i stotine hiljada njegovih saboraca koji su stradali u borbama za oslobođenje, ušao je u istoriju kada je na berlinski Rajhstag, postavio veliku crvenu sovjetsku zastavu. Ta fotografija obišla je svet i ušla u istoriju.

 

Njegovo ime bilo je Meliton Varlamovič Kantarija. Bio je gruzijski narednik, ali ga je svet zapamtio kao čoveka koji je, zajedno sa još jednim ruskim vojnikom, 2. maja 1945. godine podigao zastavu Sovjetskog Saveza na zgradu nemačkog Rajhstaga iznad razrušenog Berlina.

O njegovom životu pre Drugog svetskog rata malo se zna. Verovatno je, kao i hiljade drugih, njemu sličnih Sovjeta, živeo potpuno obično i “nevažno” sve do 1940. godine kada je mobilisan u Crvenu armiju. Tokom Drugog svetskog rata služio je u 150. streljačkoj diviziji, treće armije na prvom beloruskom frontu i sa saborcima je prešao celu Evropu, boreći se i krvareći za slobodu, a put ga je pred sam kraj rata, u proleće 1945. doveo i do Berlina.

 

Kako se došlo do toga da se baš Kantarija i Jegorov popnu na zgradu Rajhstara i podignu ne zna se zasigurno. Verovatno je reč bila o dogovoru jer je sa njim išao i fotograf koji je prizor ovekovečio i pravo iz razrušenog Berlina poslao da u istoriju i udžbenike istorije.

Interesantno je da ovo nije bilo “prvo” podizanje zastave na zgradu nemačkog parlamenta!

O tome se nije govorilo pre ’60-ih godina prošlog veka, ali istoričari danas smatraju da je bilo bar 40 crvenih zastava koje su sovjetski vojnici podizali na Rajhstag tokom bitke za Berlin. Ipak, ona koju je podigao Kantarija bila je jedina “zvanična” zastava.

Trećeg dana maja, simbol Sovjetske pobede je skinut sa nemačke skupštine i u junu poslata za Moskvu gde se i danas nalazi u muzeju ruske armije.

Što se Kantarija tiče, on je nakon rata demobilisan i vratio se u rodnu Rusiju gde se zaposlio u Sukumiju, glavnom gradu tadašnje Abhazijske Autonomne SSR. Za svoj podvig, odlukom Prezidija Vrhovnog sovjeta SSSR-a, 8. maja 1946. godine proglašen je za Heroja Sovjetskog Saveza.

Kao i većina njegovih saboraca, Kantarija se 1947. godine učlanio se u Komunističku partiju SSSR-a i postao zastupnikom Vrhovnog sovjeta Abhazijske ASSR. Tokom rata za otcepljenje i samostalnost Abhazije, bio je primoran da napusti dom i 1993. preselio se u Moskvu, gde je dva meseca kasnije i umro.

* Dopala vam se ova priča? Lajkujte nas na Facebook-u i vaša dnevna doza istorijskih zanimljivosti stiže!