Neverovatna priča o dobroti i humanosti: Amerikanac koji je spasao srpsku siročad

Amerikanac Džon Frotingam izgradio je u Srbiji četiri „Amerikanska vaspitna doma za ratnu siročad" posle Prvog svetskog rata. Jedan od njih bio je u Vranju.

Unuci Frotingama i njegove supruge, Beograđanke Jelene Lozanić, posetili su nedavno Vranje da bi otkrili nove detalje o precima.

Iako dedu nisu upoznali, Pjer i Filip o njegovom životu znaju dosta. Baba Jelena pričala im je da je njihov predak udomio i odškolovao 600 dece iz Vranja i okoline.

– Imali smo neobičan i izvanredan doček u Srbiji. Umeli su da nas prime i to nas je dirnulo. Ovde smo da otkrijemo malo istine o našem dedi – kaže Pjer Delbe, unuk Džona Frotingama.

I praunuk Mark Delbe došao je u Srbiju da bi saznao nešto više o svom poreklu.

– Mislim da je veoma važan njegov rad, radio je sa mladima. Došao sam u zemlju moje bake i prabake – kaže Mark.

Džon Frotingam bio je američki major. Zbog problema sa vidom, odišao je iz službe i počeo da se bavi humanitarnim radom.

Na jednoj od dobrotvornih večera u Njujorku, za vreme rata, upoznao je Jelenu Lozanić, kćerku Sime Lozanića, srpskog akademika i profesora univerziteta, koja je sa Crvenim krstom prikupljala pomoć. Zajedno su došli u Srbiju.

– Moj deda je bio bogat i odlučio je da pomaže siromašnoj deci. U tome su mu pomogli i mnogi dobri ljudi iz Srbije – kaže Filip Delbe.

„Amerikanski vaspitni dom” izgrađen je 1918. godine. Petnaest godina bio je otvoren za decu, ratnu siročad. Na mestu sadašnjeg Doma zdravlja nekada je bio internat.

– U te paviljone, kada su deca odrasla, i odškolovala se ta ratna siročad, preselila se vranjska bolnica – priča dr Vukašin Antić.

Pored doma u Vranju, dobrotvor Džon Frotingam gradio je i u Sremskoj Kamenici, Beogradu i Đevđeliji.

– Džon Frotingam je najveći dobrotvor srpski, školovao je nekoliko hiljada dece, a njegova misija je trajala oko 25 godina – kaže Tomislav Simonović.

Frotingam je bio pukovnik u srpskoj vojsci, a hroničari beleže i da je više puta bio odlikovan.