Otkrivena tajna Betovenovih remek-dela: Slavni kompozitor i bukvalno komponovao ‘iz srca’

Mnogi koji slušaju Betovenova remek-dela često ih kažu da se vidi da su ona napisana iz srca. Na osnovu najnovijih istraživanja ovo je i tačnije nego što smo mislili!

Neobični ritmovi nađeni u nekim od Betovenovih najpoznatijih radova mogu se povezati sa srčanom aritmijom, koju je on navodno imao, pretpostavljaju istraživači s univerziteta Mičigen i Vašington, piše Hafington post.

U novoj studiji, koja je objavljena u časopisu „Perspectives in Biology and Medicine”, kardiolozi, istoričari i muzikolozi istraživali su vezu između srčanog stanja koje je imao nemački kompozitor i njegove muzike.

– Počeli smo da tražimo vezu između nečije fizičke bolesti i toga što je moglo biti manifestovano u muzici koju pravi – rekao je jedan od koautora studije dr Džoel Hauel, medicinski istoričar i profesor interne medicine na Univerzitetu Mičigen.

Ovi istraživači istražili su ritmičke obrasce u brojevima Betovenovih kompozicija kao tragove za njegovo zdravstveno stanje i našli su da je ritam određenih sekcija njegovih poznatih dela preslikavaju nepravilan rad srca, kao odlike srčane aritmije.

– Kada vaše srce kuca nepravilno usled srčanog stanja, ono to čini na nepredvidiv način. Mislimo da smo čuli neke od pomenutih obrazaca i u njegovoj muzici – objašnjava Hauel.

Srčana aritmija može uzrokovati da srce kuca presporo, prebrzo ili nepravilno. Istraživači su otkrili neočekivane promene tempa i tonova – kao na primer u Betovenovom Gudačkom kvartetu u B-molu, opus 130 – koje odgovaraju ovim obrascima rada srca, a isto se primećuje i u nekim kultnim delima ovog kompozitora kao što je Sonata za klavir u a-duru, opus 110.

Mnogi istoričari i inače spekulišu o tome da je, osim od oštećenja sluha, Betoven patio od neke bolesti srca. Ovo je nemoguće dokazati jer se današnji medicinski testovi u dijagnostifikaciji oboljenja nisu koristili u 18. veku.

Ipak, posredni dokazi postoje. Na primer, „beklemmt” je nemačka reč koja se godinama koristila da opiše Betovenova dela kao kompozicije „teškog srca”. U drugom kontekstu, ova reč označava osećaj pritiska koji doživljavaju osobe sa srčanim oboljenjima.