OTKRIVENO! Evo zbog čega je Betoven bio gluv

Jedan od najpoznatijih svetskih kompozitora i pijanista Ludvig van Betoven pretrpeo je teški oblik tinitusa kada je imao 31. godinu što je vremenom dovelo do hroničnog, a kasnije i do potpunog oštećenja sluha.

 

Uzrok Betovenovog gubitka sluha pripisivan je raznim stvarima, od sifilisa do trovanja, tifusa i slično, ali se radilo o tinitusu (tinnitus) koji se definiše pojavom „zujanja u ušima” koja remeti sluh, piše „Dejli mejl”.

Da je nagluvost kompozitora i pijanista poznatog po devet simfonija, pet koncerata za klavir i 16 gudačkih kvarteta, postala hronična ukazuje činjenica da je na premijeri svoje Devete simfonije morao da se okrene da bi video reakciju publike, koja je izvođenje tog dela nagradila burnim aplauzom.

Tim naučnika Univerziteta u Južnoj Kaliforniji veruje da ima konkretan odgovor i smatraju da je uzrok gen pod nazivom Noks3, koji je ključan za razvoj sluha.

Taj „neispravan gen”, smatraju stručnjaci, može da objasni probleme sa sluhom sa kojima se suočavaju i drugi muzičari, među kojima su Erik Klepton, Fil Kolins, Ozi Ozborn.

Procenjuje se da u Velikoj Britaniji oko 18.000 ljudi pati od nagluvosti, a u Americi je to jedna od najčešćih bolesti povezanih s poslom, pri čemu su posebno ugroženi pripadnici oružanih snaga.