Ovako je Hitler izgubio Drugi svetski rat (VIDEO)

Svet danas nizom manifestacija i odavanjem pošte obeležava 9. maj - Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope. Mnogi ne znaju da nije reč o jednom već o dva istorijska događaja koji su se dogodili tog datuma.

Iako se sticajem okolnosti proslavljaju istog dana, Dan Evrope NIJE ISTO što i Dan pobede nad fašizmom.

Dan Evrope, 9. maj, ustanovljen je kao dan sećanja na deklaraciju francuskog ministra spoljnih poslova Roberta Šumana iz 1950. godine, koja se smatra prvim zvaničnim korakom u nastajanju EU.

Deklaracija je bila predlog bivšim neprijateljima: Francuskoj i Nemačkoj, da uspostave organizaciju koja će zajednički upravljati njihovim industrijama uglja i čelika, da se rat u Evropi nikada ne bi ponovio. Predlog je doveo do stvaranja Evropske zajednice za ugalj i

čelik, a godinama kasnije stvorena je zajednica koju danas svi poznajemo – Evropska unija.

 

Istog dana, 9. maja, obeležava se i Dan pobede nad fašizmom jer je tog dana 1945. godine Nemačka kapitulirala, čime je u Evropi završen Drugi svetski rat.

Naime na današnji dan 1945. godine sovjetski maršal Žukov ratifikovao je ispred Saveznika sporazum o nemačkoj kapitulaciji, koji je dan ranije u ime Trećeg rajha potpisao nemački feldmaršal Vilhelm Kajtel.

Iako je rat konačno završen tek nekoliko meseci kasnije bezuslovnom kapitulacijom carskog Japana posle tragične upotrebe atomske bombe u Hirošimi i Nagasakiju, u Evropi 9. maj bio je dan kada se okončao pakao danas poznat kao Drugi svetski rat.

Dan jedinstva u podeljenoj Evropi

Evropske zemlje danas obeležavaju Dan pobede u Drugom svetskom ratu, što Rusija obeležava 9. maja vojnom paradom na Crvenom trgu u Moskvi. Ove godine će biti proslave i u Sevastopolju, na Krimu, ukrajinskom poluostrvu pripojenom Rusiji, gde je ruska crnomorska flota.

Povodom Dana Evrope, predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo prisustvovaće u Varšavi obeležavanju 10 godina od velikog proširenja Evropske unije kada su članice postale i bivše komunističke zemlje.