Ovo mesto je bilo NACISTIČKO REŠENJE ZA NEPOSLUŠNE INTELEKTUALCE (FOTO)

Oko 80 preživelih iz nacističkog koncentracionog logora Buhenvald danas je minutom ćutanja na mestu kampa odalo poštu žrtvama logora u okviru obeležavanja 70 godina od njegovog oslobađanja.

 

– Odavanje pošte je održano danas tačno u 15.15 kada je logor oslobođen pre 70 godina – saopštio je memorijalni centar Buhenvalda.

Pored preživelih, ceremoniji su prisustvovali veterani američke vojske i predstanivnici susednog grada Vajmar.

Koncentracioni logor Buhenvald je bio nacistički koncentracioni logor osnovan na planini Eter blizu Vajmara u Nemačkoj jula 1937. Bio je jedan od prvih i najvećih koncentracionih logora na tlu Nemačke.

Oko 250.000 ljudi deportovano je u taj logor, među kojima dobitnik Nobelove nagrade za mir, pisac Eli Vizel i francuski pisac Stefan Esel. Oko 56.000 je umrlo u logoru.

 

 
Logoraši su uglavnom radili kao prinudni radnici u fabrikama oružja. Među njima je bilo Jevreja, Poljaka, političkih zatvorenika, Roma, Sinta, jehovinih svedoka, kriminalaca, homoseksualaca i ratnih zarobljenika.

Do 1942. većina političkih logoraša bili su komunisti i anarhisti, dok se kasnije povećao broj pripadnika raznih frakcija pokreta otpora. Tu su bili zatvarani, između ostalih, pisci, lekari, umetnici i bivše plemstvo.

Iako Buhenvald nije bio projektovan kao logor smrti, u njemu je umro veliki broj ljudi. Glavni uzrok smrti bile su bolesti zbog loših uslova života u logoru i izgladnelost.

Neuhranjeni logoraši izloženi bolestima radili su na teškim prinudnim radovima. Mnogi su stradali od eksperimenata na živim ljudima koje su sprovodili nacisti, ili u nasumičnim likvidacijama. Glavni metodi likvidacije koju su sprovodili pripadnici SS bili su vešanje i streljanje.

Američka vojska oslobodila je logor 11. aprila 1945. godine i tada zatekla 21.000 izgladnelih ljudi.

Od 1945. do 1950. logor su koristile vlasti Sovjetske okupacione zone u Nemačkoj kao specijalni logor NKVD br. 2. za naciste i druge Nemce.