POLJE NATOPLJENO KRVLJU: Sedam decenija od proboja Sremskog fronta

U okviru Spomen-kompleksa Sremski front u Adaševcima kod Šida danas je obeleženo 70 godina od proboja Sremskog fronta.

 

Sremski front je faktički nastao odmah posle oslobođenja Beograda i Zemuna, Foto: Wikipedia

Dana 12. aprila Srbija je, osim Uskrsa, obeležila još jedan važan jubilej – Prošlo je tačno 70. godina od proboja Sremskog fronta, kada su jedinice JNA prešle Srem, krenule prema Slavoniji i trenutka kada je pobeda u najkrvavijem sukobu koji je ljudski rod ikada video postala izvesna.

Danas je u spomen-kompleksu kod Šida uz prisustvo državne delegacije, ali i boraca – učesnika ovih borbi, obeležena sedma decenija od kraja vojnih dejstava na teritoriji Srbije.

Sremski front je faktički nastao odmah posle oslobođenja Beograda i Zemuna. Po dugotrajnosti, težini, žestini, veličini pobede i slavi, jedan je od najvećih borbenih operacija i okršaja koji su vođeni u našoj borbi – priča za Dnevno.rs Dragoljub Lazić, jedan od učesnika ovih velikih borbi.

Sremski front je formirala nemačka komanda Jugoistoka (Armijska grupa F) nakon poraza u Srbiji krajem oktobra 1944. godine, kako bi zaustavila prodor NOVJ i Crvene Armije ka zapadnim oblastima Jugoslavije.

 

Dragan Lazić nikada nije verovao da će doživeti 90. rođendan i proslavu 70 godina od pobede nad fašizmom, Foto: Petar Marković

Sremski front imao je za nemačku armiju veliki značaj, jer se na tom mestu štitio jedini put za izvlačenje Armijske grupe E, preko Sarajeva i Slavonskog Broda u Panoniju. To ga je ujedno činilo i izuzetno važnim za saveznike.

Savezničke snage sastojale su se najvećim delom od delova NOVJ, odnosno Jugoslovenske armije. Ove snage bile su do kraja 1944. ojačane artiljerijskim i specijalističkim jedinicama Crvene armije, a tokom decembra 1944. i celovitim korpusnim sastavima Crvene armije i Bugarske armije.

Od početka 1945. u borbama su učestvovale samo jedinice Jugoslovenske armije uz sopstvenu vazdušnu podršku. Borbe su imale karakter dugotrajnih iscrpljujućih frontalnih rovovskih borbi sve do 12. aprila 1945. godine, kada je Sremski front probijen.

 

Na Sremskom frontu je poginulo oko 13.500 jugoslovenskih boraca, uglavnom mladića iz Srbije i Crne Gore, Foto: Wikipedia

Nakon proboja sremskog fronta snage Jugoslovenske armije za nepun mesec dana oslobodile su čitavu teritoriju okupirane Jugoslavije, i Istru i Slovenačko primorje, a neke jedinice dospele su i do Trsta. 

Tokom borbi na Sremskom frontu od 172 dana ukupno je poginulo preko 13.400 boraca Narodnooslobodilačke vojske, zatim 1.100 boraca Crvene armije, 623 borca Bugarske narodne armije i 163 borca brigade „Italija”.

Deo atmosfere sa današnjeg obeležavanja proboja Sremskog fronta možete pogledati u galeriji: