Posle više od 70 godina i dalje se ne zna gde su dela koja su nacisti opljačkali iz cele Evrope

Više od polovine zemalja koje su potpisale međunarodni sporazum o vraćanju umetničkih dela koje su nacisti oteli od Jevreja, posle 15 godina od potpisivanja nisu uradile skoro ništa na njegovom sprovođenju, saopštile su jevrejske organizacije.

U danas objavljenom izveštaju dve jevrejske organizacije za povraćaj imovine analizirale su aktivnosti oko 50 zemalja potpisnica, od kojih su samo četiri – Austrija, Češka, Nemačka i Holandija – napravile „značajne pomake” u sprovođenju sporazuma o povraćaju umetničkih
predmeta koje su opljačkali nacisti.

Nacisi su ukrali stotine hiljada umetničkih predmeta od Jevreja, muzeja i drugih institucija u okupiranim evropskim zemljma. Mnoga od njih su završile u zapadnim zemljama i Sovjetskom Savezu, i danas se nalaze širom sveta.

Zemlje koje se spominju u izveštaju su potpisnice Načela vašingtonske konferencije o umetničkim delima koje su zaplenili nacisti iz 1998. ili Terezinske deklaracije iz 2009. ili obe.

U tim dokumentima se pozivaju muzeji da ustanove poreklo svih predmeta iz svojih zbirku, ali je samo manji deo muzeja to i uradio, navodi se u izveštaju.

U danas objavljenom izveštaju se poziva na stvaranje međunarodnog panela stručnjaka koji bi pomogao „muzejima da aktivnije i profesionalnije istražuju istoriju predmeta iz svojih zbirki.”