Pravo iz 1964: Predviđanja sa Svetske izložbe u Njujorku – šta se ostvarilo,a šta još čekamo (VIDEO)

Svetska izložba u Njujorku 1964. ugostila je 51 milion posetilaca i upoznala ih sa brojnim tehnološkim inovacijama i predviđanjima. Danas, 50 godina kasnije, neka od ovih predviđanja su ostvarena u toj meri da predstavljaju deo svakodnevice. Neka ipak još uvek predstavljaju daleku budućnost...

Neostvarena predviđanja
Vožnja železnicom „Futurama2” bila je najpopularniji eksponat na Svetskoj izložbi 1964. Sponzor „Futurame” bio je „Dženeral motors”, dizajner Norman bel Gedžez, a dočaravala je prizore kolonija na Mesecu i na Antarktiku, kao i velika podvodna obitavališta i odmarališta.

Tu su bili i  automobili sa kompjuterskim navođenjem koji jure drumovima bez zastoja i gužve, i mašine koje laserskim zracima prosecaju pred sobom trasu  kroz prašumu, a za sobom ostavljaju asfaltirane puteve.

Kao buduće sredstvo ličnog prevoza demonstrirani su raketni pojasevi, čija je upotreba, međutim, ipak ostala ograničena prvenstveno na SF filmove.

Ostvarena predviđanja

Na paviljonu „Bel Sistema” inženjenri su demonstrirali „slikofon”, koji tokom telefonskog razgovora omogućava da sagovornika i vidimo, danas ostvaren zahvaljujuči aplikacijama kao što su Skajp i Fejstajm.

Na izložbi su prvi put predstavljeni i telefoni kod kojih se broj bira pritiskom na dugme, a ne okretanjem brojčanika.

U paviljonu IBM-a, posetioci su videli u kompjuter – koji je u to vreme još predstavljao spravu veliku poput ormana sa mnoštvom lampica i elektroda i u vlasništvu neke velike korporacije – mogli da ubace karticu sa ispisanim datumom, i da dobiju drugu karticu, sa značajnim događajima od tog datuma.

Na paviljonu informatičke kompanije NCR kompjuter je odgovarao na pitanja iz oblasti prirodnih nauka, ili je davao recepte iz kuvara.

U Diznijevom paviljonu „Mali svet”, glavna atrakcija je bila robotička animacija – likovi koji se ponašaju kao živi, osmehuju se i trepću. Bilo je to prvi put da su se milion ljudi susreli sa nečim što može da se opiše kao robotika, koja je danas duboko prodrla u sve sfere života, a naročito industrije.

„Ford mustang”, automobil iz snova za sve posetioce svetske izložbe 1964. i jedan od najuspešnijih. Do danas je prodatio 9 miliona primeraka, i još se proizvodi

Na izložbi je predstavljen i „Ford Mustang”, koji je ubrzo zatim pušten u prodaju kao „automobil iz snove”. Iste godine, prodalo se 400.000 a do danas čak 9 miliona komada ovog automobila, koji se još uvek proizvodi.

Ovih dana, na 50. godišnjicu ove veoma zapažene i dobro posećene Svetske izložbe, njujorški režiser Rajan Riči na osnovu sačuvanog filmskog materijala pravi dokumentarac o njoj.

– Zaista se čini da smo pre 50 godina imali uzbudljivije vizije budućnosti koja nas kroz 50 godina čaka, nego što je to slučaj danas – rekao je rezignirano.