Pripadnici najsurovijih Hitlerovih jedinica za masovno istrebljenje i dalje žive u Nemačkoj (FOTO)

Centar „Simon Vizental", koji traga za poslednjim živim nacistima, identifikovao je u Nemačkoj 80 muškaraca i žena koji su bili u sastavu specijalnih nacističkih jedinica za llikvidacije - Einsatzgruppen.

Centar je dostavio nemačkim vlastima spisak i traži pokretanje istrage.

Direktor Centra „Simon Vizental” Efraim Zurof prošlog meseca je nemačkom pravosuđu prosledio spisak sa imenima 76 muškaraca i četiri žene koji su bili u sastavu specijalnih nacističkih jedinica.

Pripadnici Einsatzgruppen teraju zarobljene Sovjete da iskopaju sopstvene grobove, Foto: Wikipedia

Zurof je danas rekao da „ponestaje vremena” da se utvrdi da li su osumnjičeni nacisti živi i da li može da im se sudi.

Svih 80 rođeni su između 1920. i 1924. godine.

Grupa zarobljenih žena ide na masovno pogubljenje, Foto: Wikipedia

Nemačko ministarstvo unutrašnjih poslova nije komentarisalo ovu informaciju, a ministarstvo pravosuđa je saopštilo da je prosledilo detalje iz pisma tužiocima koji istražuju zločine iz vremena nacista.

Do sada je suđeno samo malom broju pripadnika ovih nacističkih jedinica, a većina je prošla nekažnjeno.

Hitlerovi odredi za masovno „čišćenje terena”

Egzekucija zarobljenih Jevreja, Foto: Wikipedia

Einsatzgruppen ili „operativne grupe” bile su specijalne nacističke jedinice koje su operisale na zaposednutim teritorijama i čija je uloga bila da terorišu mesno stanovništvo, da likvidiraju neželjene ljude, rasno progonjene i odstrane potencijalnu opoziciju.

Iz administrativnog pogleda bile su potčinjene Glavnoj upravi bezbednosti Rajha u Berlinu pod vodstvom Rajnharda Hajdriha, a kasnije Ernsta Kaltenbrunera.

Po završetku Drugog svetskog rata, 24 visokih oficira ove grupe je procesuirano na suđenju pripadnicima Einsatzgruppen tokom 1947 i 1948, što je predstavljalo deo naknadnih nirnberških suđenja koje je sprovela Vojska Sjedinjenih Država. Lica su optužena za zločine protiv čovečnosti, ratne zločine i članstvo u SS (koja je proglašena kriminalnom organizacijom).

Između ostalog je izrečeno 14 smrtnih kazni i dve kazne doživotnog zatvora. Samo četiri smrtne kazne su izvršene, 7. juna 1951, a ostale su zamenjene blažim kaznama.

Još četvorici vođa ajnzacgrupa je suđeno u drugim zemljama i nad njima su sprovedene smrtne kazne.