RUGLO GRADA: Parižani hteli da SRUŠE AJFELOVU KULU jer im je bila odvratna (FOTO)

Jedan od najpoznatijih simbola Pariza juče je obeležio značajan jubilej. Ajfelova kula proslavila je svoj 126. rođendan. Ipak, davne 1887. godine kada je arhitekta Gistav Ajfel predstavio javnosti svoj vizionarski projekat, malo ko je verovao da je izgradnja uopšte moguća.

 

Ajfelova kula ili Ajfelov toranj je metalni toranj sagrađen na Marsovim poljima u Parizu i danas je simbol ovog grada. Podignut je 1889. kao eksponat za Svetsku izložbu povodom proslave stogodišnjice francuske revolucije.

Do 1930. godine Ajfelova kula je bila najveće zdanje na svetu sa svojih 300 metara visine. Ime je dobio po inženjeru koji ju je projektovao – Gistavu Ajfelu. Danas je značajna turistička atrakcija sa preko 5.5 miliona posetilaca godišnje.

Ipak, u prvo vreme je malo ko verovao da će arhitektonski studio Ajfela uspeti da izvede poduhvat. Bilo je predviđeno da struktura bude sastavljena od 18,038 delova od livenog gvožđa koje bi držalo 2.5 miliona zakovica. Tako nešto do tada nikada nije urađeno!

Planovi za izgradnju ovog impozantnog zdanja prvi put su predstavljeni 1886. godine, a već naredne je teren raščišćen i počeli su prvi radovi. Strukturni proračun je uradio Moris Kešlen. Za vreme izgradnje koja je trajala dve godine, zahvaljujući merama bezbednosti koje je Ajfel uveo, poginuo je samo jedan radnik, što je za to vreme bilo izuzetno dostignuće.

Dana 6. maja 1889. godine kula je svečano otvorena za javnost. Svi su se slagali da je reč o veličanstvenom zdanju kakvo svet do tada nije video. Samo u prvoj godini, toranj koji još uvek nije imao liftove, posetilo je 2 miliona turista. 

 

Pa ipak, stanovnici Pariza nisu bili zadovoljni. Ogromnu metalnu konstrukciju koja je nadvisila sve što je do tada izgrađeno u francuskoj prestonici smatrali su ruglom i planiralo se da kula bude porušena posle izložbe 1909. godine.

Priča kaže da je Ajfelov toranj na kraju spasla vojska koja je u međuvremenu na vrhu kule instalirala neke antene zbog čijeg značaja rušenje nije više bilo moguće. Danas se smatra remek-delom arhitekture u svetu.

* Dopala vam se ova priča? Lajkujte nas na Facebook-u i vaša dnevna doza istorijskih zanimljivosti stiže!